Kimine göre çok küçük ve önemsiz görünen bir durumun, bir başkasına göre büyük başarı olduğu, genç-dinamik bir insan için hızlı yürümek ve koşmak sıradan bir olayken, hasta ve yaşlı bir insan için ayakta durabilmenin dahi büyük bir başarı olabildiği gibi.. Bizi yıllardır takip eden yatırımcılarımızın şahit olduğu üzere, bu platformda gerek blog yazılarımızda gerekse soru-cevap bölümümüzde yıllardır yazdıklarımıza bakıldığında bir tane dahi yanlış yönlendirmenin olmadığının çok net olarak görülebildiği, gelen sorulara verilen cevapların, yazılarımızda belirttiğimiz durumların, yaptığımız projelerin ve yatırım tavsiyelerimizin ne kadar isabetli olduğu gün gibi ortaya çıkmış olduğu, “körün çomağını öğrendiği gibi”, sadece birkaç bölge ile sınırlı ufuklarıyla bize birçok yazımızda itiraz eden emlakçı tayfasının ne kadar yanıldıkları ve söylediklerimizin açık bir şekilde ortaya çıkması sonucu, kimileri için ayakta durmanın dahi başarı olduğu bir hikayede, bizim için başarının ne kadar büyük işleri bitirmekte yattığını, geldiğimiz bu noktada sürekli olarak önümüze hedefler koyarak ilerlediğimiz ve koyduğumuz tüm hedefleri de gerçekleştirerek oluşturduğumuz büyük bir başarı hikayesini Dr. Alp olarak yazmış bulunmaktayız. Artık bunu herkes net olarak belirtiyor, bizi dünyanın her tarafında bilenler ve tanıyanlar çoğalıyor ve bu da bize ayrı bir gurur veriyor..Ancak bu büyümenin de omuzlarımıza yüklediği ağır yükü ve sorumluluklarımızı da asla hafife almadan, sürekli olarak kendimizi geliştirmemiz ve güncel tutmamız gerektiğini ve kurumsal yapıyı da sağlam oluşturmamız gerektiği bilincini de aklımızdan çıkarmadan, sürekli önümüze bakarak, nereden geldiğimizi unutmadan yolumuza devam edeceğiz.

Üç yıl gibi kısa bir sürede gerçekleştirmiş olduğumuz Türkiye ve Kıbrıs’ta toplamda 23 adet arsa ve arsadan konut projemiz ve bu projelerin 7 tanesinde kendi inşaat şirketimizle giriştiğimiz inşaat faaliyetleri bize gayrimenkul ve inşaat alanlarında çok büyük tecrübe kazandırmış durumdadır. Birazdan bu tecrübeler ışığında 2024 yılı için gayrimenkul yatırım tavsiyelerimizi belirteceğiz. Tıpkı gayrimenkul yatırım tavsiyelerimizde haklı çıktığımız gibi, yaptığımız bu projelerde de ciddi başarılar elde etmiş durumdayız, şöyle ki birkaç yıldır yapmış olduğumuz projelerimizde 30-40 kat kazançlar ortaya çıkmış durumdadır, bu da tamamen öngörü, bilgi ve tecrübenin birleşimi ile ortaya çıkan ve heryerde bulunamayacak olan vizyonumuzla alakalıdır. Bizim için önemli yatırım kriterlerini yıllardır belirtiyorduk, bu kriterlere azami dikkat ederek yaptığımız projeler yatırımcımıza ciddi kazançlar sağlamıştır, dolayısıyla gayrimenkul yatırımında kazanmak için yıllardır birçok defa belirttiğimiz önemli noktalara dikkat etmemiz gerektiğini çok net anlıyoruz. Ekibimizle birlikte yüzlerce arsa inceliyoruz, bunların içerisinden nadiren proje yapacağımız kriterde arsa çıkıyor, biz sıradan arsalara proje yapmayız, bu konuda hiç de mütevazi olmayacağız, bizim yaptığımız projeleri taklit eden birçok firma, bu işin kolay olduğu düşüncesiyle bizim kesinlikle proje yapmayacağımız lokasyonlarda ve o lokasyonda bizim kesinlikle satmayacağımız rakamlarda proje satmakta olduğunu gördüğümüzden dolayı, yaptığımız projelerde farkımızı kendimiz de açık bir şekilde görmekteyiz. İşte buradan yakaladığımız fark, bizi buralara getirmiştir, yatırımcılar da bu farkı gördükleri için, bizim projelerimiz diğer firmalarda olduğu gibi aylarca ortalıkta sürünmeyip, çok kısa sürede tükenmektedir.

2024 yılının gayrimenkul ve inşaat sektörü açısından çok sıkıntılı geçeceğini düşünüyorum, mevduat faizlerinin yükselmesi nedeniyle insanların paralarını faizde tutmaları sonucu önümüzdeki yıl gayrimenkul satışlarının ciddi oranda düşük kalacağını sanıyorum, biz bu filmi son yirmi-yirmi beş yılda defalarca gördük, yalnız burada birkaç ay içinde küçük bir hareketlenme de olabilir, seçim öncesinde kredi faizleri düşer de kredi verilmeye başlanırsa kesinlikle kaçırmayın ve ₺ üzerinden borçlanın derim, geçmişteki filmlerde izlediğimize göre, seçim sonrası dövizin yükselmesi ile gayrimenkul fiyatları da yükselecek ve aldığınız gayrimenkul size ciddi kazanç sağlayacaktır, altını çizerek belirtiyorum. Daha nereye kadar gidecek bu fiyatlar bilemiyoruz ama döviz yükselirse gayrimenkul rakamlarının da yükseleceği kesin..

Birkaç yıl öncesinde yazdığım bir yazımda Türkiye’deki gayrimenkul rakamlarının Afrika ile yarıştığını belirtmiştim, Türkiye’de birçok yerde konut fiyatları 30-40Bin$ seviyelerinde idi ve insanlara ısrarla gayrimenkul almalarını tavsiye etmiştim, zira belirttiğim gibi bu yıla kadar gayrimenkul fiyatları yükseldi de yükseldi ve gelinen noktada gayrimenkul rakamlarında Miami’yi dahi sollamış durumdayız, Miami’de 1M$ ile süper konutlar alınırken, Bodrum’da sıradan bir ev fiyatı 1M$ olmuş durumdadır, bu durum önümüzdeki yıl gayrimenkul talebinin de düşük kalacağı gözönüne alındığında, bir süre gayrimenkul fiyatlarının ₺ bazında sabit kalacağını ya da bir miktar düşeceğini, dövizin yükselişiyle birlikte bu 1M$ lık konut fiyatlarının dolar bazında 700-800Bin’ lere düşeceğini, önümüzdeki yılın sonlarına doğru ya da sonraki yılın ilk çeyreğinde gayrimenkul fiyatların yükseleceğini düşünüyorum, sonrasında tekrar döviz bazında bugünleri belki yakalayacaktır. Yani bana göre birkaç yıl konut rakamları döviz bazında artış göstermeyecektir, tabi ki istisnalar hariçtir, zira belli bölgeler için anormal durumlar fiyat artışına neden olabilir, ancak arsada durum farklıdır, arsa hep kazandırır ama adam gibi arsa hep kazandırır, dağ başı bölgeler ka-zan-dır-maz.

Bakınız bizim yaptığımız projelerden edindiğimiz tecrübelere göre arsa alırken dikkat edilecek en önemli nokta lokasyondur, lokasyon derken çok iyi rakamlara gelmiş, fiyatları patlamış lokasyondan arsa alın demiyorum, buna dikkat edin.. Şöyle ki yıllardır Dodurga alın diyorduk, Dodurga diye diye dilimizde tüy bitmişti, Dodurga’da çok ciddi alımlar yapıyorduk ama bir yıla yakın süredir Dodurga’dan bir metre yer almadık, nedeni şudur; Birkaç yıl öncesinde 4+1 daire getirili arsayı 70Bin₺ ye aldığımı hatırlıyorum Dodurga’dan, Bugün 3-4M₺ olmuş aynı daire getirili arsa, yine alınır mı? Tabi ki alınır, Temelli’nin köyünden alana kadar yatır Dodurga’ya, eğer herşey yolunda giderse birkaç yıla kadar bugünkü değeri 10M₺ civarında daire getirisi sağlayacaktır ama bize göre artık normal arsa yatırımına dönmüştür Dodurga, şehrin içinde herhangibir imarlı arsa da bugünkü Dodurga yatırımının getirdiğini getirebilir, üstelik Dodurga’da şufa riski vs. acayip artmış durumdadır, fiyatlar yükselince hırsızlar şey pardon, iştahı kabaranlar şufa açmaya başladılar.. Dodurga’da bize inananlar 40 kat para kazandı bile.. ( YouTube da Dr.Alp TV arsa yatırımı ile nasıl zengin olunur videomu kesinlikle izleyin, birkaç yıl önce çekmiştim, zengin olmak istiyorsanız neyiniz var neyiniz yok satın, Dodurga’ya yatırım yapın demiştim ) Dolayısıyla lokasyon önemli ama fiyatı yükselmiş olan bölgeleri kastetmiyorum.

Yine bir örnek vereceğim lokasyon için, İzmir’de proje yapıyoruz suanda ve arsa alımını gerçekleştirmek üzereyiz, İzmir’de bir resmi kurumun en üstündeki bir abi bizim burayı alacağımızı duymuş ve aynen şunu söylemiş; Daha İzmir’lilerin dahi ne olduğunu anlayamadığı bir bölgeyi bu adam nasıl oldu da gördü, çok merak ediyorum, bu adamla tanışmak istiyorum..yani şöyle ki, ben buna İzmir’in Dodurga’sını da bulduk😊 diyorum..İzmir’in merkezinde ama henüz keşfedilmemiş bir yer.. Bu da şu demek aslında, henüz kimsecikler farketmeden bir yeri keşfetmek lazım, farkına varılınca fiyat uçuyor çünkü, bunu da görmek tabi ki tecrübe ve vizyon istiyor..zira Bodrum’da aynı böyle bir proje yapmıştım, 200bin₺ ye bir villa getirili 550m2 arsa vermiştik birkaç yıl önce, müteahite verildi, inşaat süreci devam ediyor ve bugün sadece arsasının fiyatı 6M₺ üzerinde, alınacak olan villa 12-13M₺..Burayı da daha önce yüzüne bakan dahi yokken biz patlattık, bizden sonra birçok firma saldırdı buraya, ama yine ilk gören biziz.. Bu da şöyle, Bodrum’un burnunun dibinde, havaalanına yakın olması nedeniyle Bodrum trafiğini görmüyorsunuz, denize 10 dk mesafede, etraf ormanlık ve müthiş huzur veren bir ortam, üstelik imarlı arsa ve etraftaki zeytinliklerin rakamının yarı fiyatına almıştı bizim yatırımcımız, daha ne olsun? Şapkadan kuş çıkarmaya gerek yok, böyle olacağı gün gibi ortadaydı ama bize kadar kimse buranın farkına varamamış, hayret!!😊 Daha dün Kıbrıs’a girdik, Kıbrıs Projemizi yaptık, bugün projemize otopark yapmak için bir arsa almaya karar verdik, zira otopark için inşaatta bir kat alta inmek çok çok yüksek inşaat maliyeti gerektirdiği için böyle bir çözüm bulduk, birkaç ay öncesinde aldığımız arsa fiyatlarının patlamış gitmiş olduğunu gördük Kıbrıs’ta da, bizim aldığımız rakamların üç katına çıkmış fiyatlar, üstelik bizim arsaların tamamı ana yola cephe ve biz yol cephesi dahi olmayan, bizim arsanın sınırında ve bizim haricimizde kimsenin işine uzun yıllar yaramayacak bir arsadan bahsediyoruz, zira yolu olmadığı için Kıbrıs’taki yönetmeliklere göre buraya proje yapamazsınız, bakın yine aynı durum, kimse daha öncesinde keşfetmemiş, biz girince patlamış bir bölgeden bahsediyorum.. Yani bu örneklerin tamamı şuraya çıkıyor;

Arsanın lokasyonu çok önemlidir, kıymetli bir bölgenin çevresi de kıymetli olur, kıymetli bölgelerin çevresinde ve fiyatı yükselmemiş, kimsecilkerin keşfetmediği yerleri keşfeder ve oraya yatırım yaparsanız, birileri burayı keşfettiğinde arsadan para kazanırsınız, net..Dün Dodurga Çayyolu’dur, korkmayın yatırım yapın diyorduk, bugün herkes söylediğimize geldi değil mi? Ankara’nın en elit yeridir Çayyolu ve Çayyolu’nun tek boş kalmış yeri de Dodurga, kıymetli yerin yakını ve henüz keşfedilmeden biz keşfetmiştik..Bundan sonra herkesin arsa yatırımına karşı bakış açısını değiştirmeyi düşündüğünü görür gibiyim sanki😊

Arsa yatırımında en önemli ikinci kriter de fiyattır!! Lokasyon herşeydir aslında, ikincisi de bu keşfetmiş olduğunuz lokasyondaki bir arsayı piyasa rakamlarına göre “yarı fiyatına nasıl alacağım” konusudur. Herşey’in bir kırılma noktası vardır, pazarlığın da böyledir, verin fiyatınızı çekilin, bekleyin..Birinden biri kabul edecektir, alacağım, burayı almalıyım diye zorlamayın, orası olmaz öbürü olur, size arsa mı yok?? Bölgedeki emlakçılara haber salın, şu bölgeden, bu rakamlara yer olursa ben almaya hazırım deyin, herkes size çalışsın, baktınız kimse size çalışmıyorsa zaten yanlış lokasyondasınızdır, doğru lokasyon olsa ( kimse keşfetmemiş bir lokasyondan bahsediyorum ) telefon çalar, zira müşterisi olmayan bir yerden bahsediyorum, emlakçılar buldukları arsayı size getirir, getirmiyorsa eğer orada alıcı çoktur, size kadar gelmiyordur, dolayısıyla çok alıcısı olan lokasyon patlamış bir lokasyondur..Bizim proje yapmamız için ikinci kriterimiz piyasa fiyatlarına göre yarı fiyatlarına bulduğumuz arsalara proje yaparız, doğru lokasyon ve yarıya yakın bir fiyat..

Bir diğer kriter arsanın imar sorununun olmamasıdır, kesinlikle artık imarsız tarla yatırımı yapmıyoruz biz, imarsız tarlayı çoğunlukla yıllarca beklersiniz imar çıkacak diye ve bir türlü o imar çıkmak bilmez, yıllarca boş yere beklersiniz ve bu bekleyiş arsa yatırımından beklenilen yüksek kazancı vermez, kazanamazsınız ve sadece en iyi ihtimalle paranızın değerini korumuş olursunuz, imar aslında lokasyon iyiyse önem kazanır, dağ başında veya işe yaramaz, niteliksiz bölgelerde imar da bir işe yaramaz, lokasyon iyiyse imar önemlidir, iyi lokasyonda ve imarlı arsa ve fiyatı yükselmemiş, keşfedilmemiş bölge..

Emlakçılar, gayrimenkul profesyonelleri, kendisine yatırım uzmanıyım diyenler vs.. size biryeri almanız için öneride bulunuyorsa bu yukarıda belirttiklerime dikkat etmelisiniz, değilse çoğunlukla karşılaşılacak durum şudur, bu arkadaşlar ellerinde neresi varsa sizi oraya yönlendireceklerdir, kazanmak istiyorsanız herkesi dinleyeceksiniz ve son kararı araştırmalarınız neticesinde siz vereceksiniz, karar verirken de bizim kriterlere dikkat edeceksiniz, değilse kazanamazsınız, net.. Acele etmeyeceksiniz, arsa bitmiyor sonuçta, galeyana getirmeye çalışacaklar siz gelmeyeceksiniz, paldır-küldür bir yatırım yapmayacaksınız, kesinlikle araştırmadan, birilerinin dolduruşuna gelip bir yatırım yapmayacaksınız, bu kişi akrabanız, yakınınız, dostunuz da olsa inanmayacaksınız, zira bu arkadaş da çıkarı için sizi zorluyor olabilir, karşı taraftan bir komisyon karşılığında size burayı almanız gerektiği yönünde baskı yapıyor olabilir, bu konuda kimseye güvenmeyeceksiniz, para işi varsa herkesten darbe yiyebilirsiniz, o nedenle belirttiğim durumlara dikkat ederek kendi araştırmanızı kendiniz yaparak arsada yüksek kazanç sağlayabilirsiniz, değilse birilerine güvenip yatırım yaparsanız sonu hüsran olabilir, dağ başlarından, şehrin uzaklarından arsa yatırımı yapmayın, emlakçıların uçacak-kaçacak hikayelerine inanmayın, şehrin çeperlerinden, yapılaşmanın olduğu alanlardan imarlı arsalara bakın, keşfedilmemiş lokasyonları bulmaya çalışın, değilse fiyatı yükselmiş arsalarda kazanç düşük kalır, düşük fiyatlı yerler bulmaya çalışın ama bu dağ başı olmasın, düşük para ile tek tapu arsa alacağım deyip dağ başlarından almayın, gerekli güvenlik önlemlerini alarak hisseli arsalar da alınabilir, velhasıl kelam sizin yerinize bu saydıklarımızın tamamını yapan bir firma var, bizler sizin yerinize bu yatırımları yapıyoruz, yatırım grubumuza girip bizim projelerimizi takip edin, yurt dışından bir yatırımcımız şuan Avrupa kanallarında yayımlanan reklam filmimizde şunları söylemiş, çok beğendik kendisinin söylediklerini;

“ Adam bizim için herşeyi araştırıyor ve iyi yatırımları buluyor, bizler oturduğumuz yerden para kazanıyoruz, hem kendisi kazanıyor, hem de bizlere kazandırıyor, üstelik tapu aldığımız için hiçbir riskimiz de yok, taa Miami’lere gitmiş proje yapıyor, daha ne isterim, Dr.Alp’e çok teşekkür ediyorum.. “

Bizim için en büyük başarı aslında budur, mutlu yatırımcılarımız bizim en büyük övünç kaynağımızdır, binlerce yatırımcımızın güvenini kazanmaktır asıl başarı, bu güveni kaybetmemek, hakkımızda olumsuz bir söylemle karşılaşmamak ve ismimizi korumak adına Dodurga’da satmış olduğumuz arsalarda açılan şufa davalarında geçtiğimiz yıl yatırımcılarımıza 5M₺ ödeme yaptık, siz zarar etmeyin, zararınızı biz karşılayacağız dedik ve bizimle hiçbir ilgisi olmayan bu zarardan dolayı yatırımcılarımızı koruduk, bunu hiçbir firma yapmaz ve üzerine bir borç da değildir aslında ama biz ismimize zarar gelmemesi adına bunu yaptık, projelerimizde müteahit firmalar tarafından zarar görmemek adına bazı firmaların işi uzatma vs. tehditlerine milyonlarımız gitti ama ismimizi ve yatırımcımızın yatırımlarını koruduk, önümüze bakıyoruz ve yolumuza devam ediyoruz..

Herkese başarılarla dolu bir yıl diliyoruz.

Alper Yalçın

Konuşmalara Abone Olun
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments