2021 Yılı Arsa, Gayrimenkul Yatırım Önerileri

2021 Yılı Arsa, Gayrimenkul Yatırım Önerileri
2021 Yılı Arsa, Gayrimenkul Yatırım Önerileri

2019 yılındaki fırtına öncesi sessizliği andıran, emlak adına yaprak dahi kıpırdamayan günleri sonrasında pandemiye rağmen 2020 yılının gayrimenkul sektörü açısından bol işlemli geçtiği, sektördeki tüm çalışanların adeta yatırımcı-alıcı seçtiği, gayrimenkul açısından son yılların en hareketli ve hızlı döneminin yaşandığı bir yıl olması açısından tarihin sayfalarındaki yerini almış ve 2021 yılına da sektörel durağanlık ile girilmiş bulunmaktadır. Geçtiğimiz yıl faizlerdeki düşüşe bağlı olarak gayrimenkul piyasasında ciddi hareketlenme başlamış, konutlar adeta kapanın elinde kalmış, insanlar bu seviyedeki faizleri kaçırmamak adına konut alımı için çok ciddi bedeller ödemiştir. 2019 yılında yerlerde sürünen emlak fiyatları, bu saldırı sonrasında birhayli yükselmiş, buna rağmen yatırımcılar konut alımında hız kesmemişler, bir önceki yıl yarı fiyatına alıcı bulamayan konutlar, faizlerin düşmesi kazanç görülerek iki katı fiyatlarla alıcı bulmuştur. İnsanları anlamak gerçekten imkansız, bir önceki yıl bu durumun olacağını defaatle belirtmiştim..

Şimdi bu rakamları piyasalar kabullenmiş bulunmaktadır, artık fiyatlarda ciddi düşüş olacağını düşünmüyorum, belki bu durgunluğa bağlı olarak minimal oynamalar olsa da, fiyatlar aşağı yukarı bu seviyelere oturacaktır, zira inşaat maliyetlerindeki ciddi artış, buna en iyi dayanaktır. Nitelikli bölgeler için bu rakamların bir daha artışa geçeceğini, alt profildeki bölgelerin ise çok fazla artış yaşamayacağını düşünebiliriz, dolayısıyla her zaman üstüne basarak anlatmaya çalıştığım gibi, gayrimenkul yatırımlarının nitelikli bölgelere yapıldığında getirisi çok daha fazla olacağını tekrar belirtmek istiyorum. Zira bugün için alt profildeki bölgelerdeki konutlar için bir fiyat artışı daha düşünüldüğünde, alıcı bulmakta çok zorlanılacağı, yüksek kalitedeki bölgeler içinse bu durumun sıkıntı olmayacağını, kaliteli inşaat maliyetlerinin daha henüz tam anlamıyla yansımadığını gördüğümüz nitelikli bölgelerdeki rakamların, olması gereken rakamlarının biraz daha üstlerde olacağı görülecektir. Dolayısıyla üst sınıf bölgelerin, geçmişte olduğu gibi aradaki ciddi farkı tekrar yakalayacağını düşünüyorum. Şöyle de bir durum sözkonusu ki, inşaat maliyetleri de çeşitlilik arzettiği için, kaliteli bölgelerdeki maliyetlerin kurtaracağı rakamlar henüz yeni yeni oluşmaya başlamıştır, dolayısıyla bir tık daha fiyat artışı olacaktır, diğer bölgeler için maliyeti kurtarır rakamlar geçtiğimiz yıl oluşmuştur. Örneğin yakın zamanda satışını yaptığımız Çukurambar’da elit bir sitedeki daire fiyatıyla, Ovacık’taki daire fiyatları şuan eşit durumdadır, yarın Çukurambar bu farkı tekrar açmak durumundadır…

Arsa anlamında da bu durumun yeni yeni anlaşılmaya başlanıldığını, geçtiğimiz yıl kasaları para dolan müteahitlerin nitelikli bölgelerde arsa bulmaya zorlandığını, proje yapmak adına tıpkı geçtiğimiz yıl konut fiyatlarındaki artışta gördüğümüz fiyat artışının, müteahit firmaların yüksek talebi doğrultusunda bu sefer de konut üretiminin hammaddesi olan arsada yaşanacağını düşünüyorum, gerçi bir miktar arsa fiyatlarında artış olsa da, yüksek talebe bağlı olarak bir miktar daha artacağı düşünülebilir. Bugün örneğin Çayyolu bölgesinde müteahitler kolay arsa bulamıyorlar, yarın bu talepler arsa fiyatlarında artışı kaçınılmaz kılacak, Ankara’da gerçekten üst sınıf denilebilecek sadece Eskişehir yolu Çukurambar’dan çevreyoluna kadar olan bölge var ve üst profil insanlar neredeyse sadece burayı tercih ediyorlar, yani nitelikli bölgeler için alanın dar olması, Ankara’da geriye kalan heryerin diğer bölgeler olarak adlandırıldığında, diğer bölgelerde yayılım alanı geniş olması nedeniyle çok fazla arsa sıkıntısı olmayacağı ve gayrimenkulde bir süre ciddi fiyat artışı olmayacağını düşünüyorum.

Birkaç yıldır üzerine basa basa Dodurga dememizin en önemli nedeni de bu durumdur ki, önümüzdeki beş-on yıllık dönemde üst sınıf insanların tercihi olan bölgenin, yegane boş kalmış alanı olması nedeniyle Ankara’nın elit arsa deposu olacağıdır. Yazının kaleme alındığı bu günlerde Dodurga için beklenen üst mahkeme kararı da olumlu yönde çıkmıştır ki, birkaç yıldır her platformdan belirtmiş olduğumuz durum yakında gözler önüne serilecektir. Şöyle ki bugün kesintileri yapılmış imarlı arsa olmasına rağmen bundan üç-dört yıl öncesinde imarsız tarla fiyatlarının dahi yarı fiyatının da altına inmiş olan Dodurga arsa fiyatları, 350-400₺/m2 rakamlarına kadar gerilemiş, bugünlerde kararın çıkmasıyla birlikte fiyatlar hızlıca iki katına tırmanmış, önümüzdeki günlerde imar tamamlanıp bir iki katına daha çıkacağı ve ikinci zirvede bir müddet kaldıktan sonra inşaat ruhsatı alınabilir olduğu dönemde üçüncü kere zirve yapacağı, konut parsellerinin 2500-3000₺/m2 rakamlarına, 50’lik bulvar parselleri de 4000₺/m2 rakamlarına çıkacağı, bölge normallerine bakıldığında çok açık olarak görülmektedir. Dolayısıyla bölgenin henüz arsa iken, finalize olmadan 7-8 kat para kazandıracağını birkaç yıldır sürekli olarak belirtmiştik, şimdi bu rakamlara tırmanışı bölgeyi takibe alıp seyretmenizi istiyorum. ( Geriye dönük blog yazılarımızda, soru-cevap bölümümüzde, YouTube videolarımızda bu durumun yaşanacağını sürekli olarak belirtmiştik, bakınız Arsa Yatırımıyla Nasıl Zengin Olunur videomuz )

Daha önce defalarca belirtmiş olduğum gibi yeni belediye yönetimiyle birlikte Ankara’da arsa yatırımının şeklinin değiştiğini, artık gelişigüzel imarların yapılmayacağını, dolayısıyla “tarla alıp imar geçsin de para kazanayım” döneminin bir süreliğine sona erdiğini, yeni dönemle birlikte şehrin kıymetli bölgelerinin çeperlerindeki imarlı boş alanların arsa yatırımı açısından kazançlı olacağını, yatırımda bu tür bölgelerin haritasının çıkarılarak, şehrin para eden bölgelerinde yapılaşma beklentisi yüksek olan imarlı arsa yatırımlarının yapılması gerektiğini her fırsatta anlatmıştık. Dodurga hem Ankara’daki en güzel lokasyon, hem de bu tarife en iyi uyan bölge olması, imar rantının henüz ortaya çıkmamış olması, bir de yapılaşma beklentisi en yüksek bölge olması nedenleriyle halâ Ankara’da en iyi yatırım bölgesi olma durumunu korumaktadır, yukarıda çıkacağını belirttiğim her rakamdan alım yapılır ve bölge alınan her rakamdan kesinlikle kazandırır. Zira bölgedeki konut fiyatları Ankara’nın en yüksek konut fiyatlarına sahiptir ve ortalama 1.5-2M₺ civarındadır. Ankara’nın bu türde birkaç bölgesi vardır, örneğin Yuva otobanaltı yapılaşması hızlanmış, bölgedeki konut rakamları 1M₺ üzerine tırmanmış, kaliteli yapılaşma bölgesi olması nedeniyle bugün bana göre yatırım yapılabilir bölgeler içerisindedir, Yuva’dan Susuz’a doğru olan alanlarda da yapılaşma başlamış, bölge kısa vadede bir yatırıp iki-ikibuçuk alma dönemine girmiştir, Susuz Belören’den de bahsetmeden geçmeyeceğim ki Belören imarının da artık sonuçlanması elzemdir, dolayısıyla burası da kazandıracak bölgeler içerisindedir. Mottomuz “zenginler nereye gidiyorsa, yatırımda oralar takip edilmelidir”..

İsim vererek belirttiğim bu bölgeler Ankara’da orta ve üst sınıfın tercihi olan, önümüzdeki dönemde fiyatların bir kat daha artması durumunda insanların konut alımından vazgeçmeyeceği, bilakis daha bir hırsla konuta saldıracağı bölgeler olup, diğer alt profil bölgeler için bu durumun olması durumunda konut alacak kişi sayısı parmakla gösterilebilecek olduğunu düşünüyorum, zira bugün düşük profil bölgeler için fiyatları bir ikiye daha katlasanız, 1.5-2M₺ rakamlarını konuta verebilecek kaç kişi çıkar?? O bakımdan arsa yatırımında da tercih edilecek bölgelere bu realiteye dikkat edilerek karar verilmelidir.

2021 Yılı bana göre gayrimenkul piyasasının bir kere daha hareket kazanacağı bir yıl olacaktır, zira ülkenin gidişatı kısa bir süre içerisinde seçim yapılacağı yönündedir, seçim öncesinde de konut faizlerinin bir kere daha düşürülerek, piyasaların rahatlatılacağı düşüncesiyle, yapılaşma olabilecek kaliteli alanlara yapılacak arsa yatırımının hızlı getiri sağlayacağını düşünüyorum, bu arada döviz ve altının bu süreçte fiyat artışı gösterip, buradan gelen kazançla insanların düşük faizi değerlendirip gayrimenkul alımına yönetebileceği düşünüldüğünde, satışların da hızlı olacağı ve kazancı kısa vadede cebe koyacağınızı belirtmek istiyorum.

Dr.Alp Gayrimenkul olarak geçtiğimiz yıl ve bu yılın ilk aylarında yapmış olduğumuz projelerle, çok uygun rakamlara denk getirdiğimiz arsaları, Telegram yatırımcı grubumuzdaki takipçilerimize çok avantajlı fiyatlara alımını yaparak, kısa vadede ciddi kazançlar sağladığımızı da belirtmek istiyorum. Örneğin Bodrum’da kişi 200bin₺ ile arsa tapusunu alarak, başka hiçbir ücret ödemeden haziranda inşaatı başlayacak olan müstakil havuzlu milyonluk villa sahibi olunacağını, Çayyolu’nda kişi başı 100bin₺ ile arsasını alarak, şuan inşaatı başlayacak olan 1+1 daire sahibi olunacağını, bir günde ikiyüzelli kişiye satışını tamamladığımız, başka hiçbir ücret ödemeden 57bin₺ ile 1+1, 77bin₺ ile 2+1 daire sahibi olunacağını belirtmeden geçemeyeceğim.. Yeni dönemle birlikte Ankara’da artık bu şekilde gayrimenkul yatırım ortaklığı tarzında oluşumlarla kısa vadede ciddi kazançlar olduğunu, sağ yan sütundan watsapp ön eleme grubuna giriş yapıp, kendinizi tanıtmanız durumunda sizleri de telegram grubuna dahil ederek, bu şekildeki kazançlı projelerimizi takip edebileceğinizi belirtmek isterim.

Pandemi ve ekonomik krizlerin yorduğu insanımıza, 2021 yılının hayırlar getirmesi temennisiyle,

herkese saygılar sunuyorum.

Dükkan / İşyeri Alırken Dikkat Edilecek Noktalar<< >>2022 Yılı Arsa - Gayrimenkul - Emlak Yatırım Tavsiyeleri