Türkiye’de Nereden Arsa Alınır ?

Türkiye’de veya dünyanın herhangi bir yerinde olup, Türkiye’nin neresine yatırım yapmalıyım düşüncesi ile arsa yatırımı yapmak ve kısa vadede yüksek getiri sağlamak hedefinde olan yatırımcıların, İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Eskişehir gibi büyükşehirlerden veya hızlı gelişim gösteren, marka değeri olan ve gayrimenkul fiyatlarının yüksek olduğu sahil bölgelerinden, bunlar içerisinde de öncelikle merkezi gelişim gösterip, her tarafına doğru bir bütün olarak büyüyen, arsa yatırımında en ön sırada koşan Ankara’dan arsa yatırımı düşünülmelidir, son yıllarda Türkiye’de arsa yatırım piyasasında en çok hareket ve kazanç Ankara’da görülmektedir, büyükşehirlerin birçoğu Ankara kadar hızlı gelişim göstermeyip, gayrimenkul fiyatları olarak ta Ankara kadar yüksek rakamlara ulaşamamışlardır, gayrimenkul rakamlarının yüksekliği göz önüne alındığında İstanbul’dan sonra ikinci sırayı Ankara alır, dolayısıyla arsa yatırımındaki yüksek getiriyi de gayrimenkul fiyatlarının yüksek olması belirler, bu nedenle Ankara arsa yatırımı sürekli olarak takip edilmelidir, Ankara İstanbul’u, İzmir de Ankara’yı belli bir mesafeden takip etmektedir, İzmir arsa yatırımında çok bakirdir, önümüzdeki yıllarda İzmir’de arsa piyasasında ciddi patlama beklemekteyim, İzmir yatırımda aklınızın bir kenarında bulunmalıdır, Anadolu’da Gaziantep, Konya, Kayseri, gibi sanayi alanında gelişim göstermiş büyükşehirler de arsa yatırımında fırsatlar barındırır ve arsa yatırımında takip edilebilir seviyelerdedir, bu bağlamda büyükşehirler ve sahil kentlerinin gelişimi ve büyümesinin arsa yatırım değerini yükselttiği düşünüldüğünde, yatırımda en yüksek getiriyi sağlaması açısından hızlı gelişim gösteren ve patlama yapacak bölgeler takip edilmelidir. Ankara da gelişim tamamen merkezi olup, ilçelerde çok bir gelişim göstermeyip, şehir bir bütün olarak hızlı büyümesini sürdürmektedir. İstanbul dahi Ankara’ya göre arsa hareketliliğinde sönük kalır, zira tıka basa dolduğundan dolayı, Doğu-Batı yönünde yayılacak yer kalmadığından, kuzeyinden başka bir tarafa gelişmesi söz konusu değildir. O bakımdan Türkiye’de arsa yatırımının gözbebeği Ankara’dır. Ankara’nın da yatırım değeri yüksek ve yüksek getiri sağlayacak bölgelerini ilgili yazılarımda belirttiğim üzere, Ankara’da arsa yatırımı düşüncesinde olanlara yol gösterici olacağını düşünüyorum.( Son blog yazılarımıza BLOG bölümünden ulaşabilirsiniz, Yurt dışında yaşayan Türk’lere yatırım tavsiyeleri, 2019 arsa yatırım önerileri yazılarımızı mutlaka okumanızı tavsiye ediyoruz )

Arsa yatırımı yapmak ve yüksek getiri sağlamak isteyenlere tavsiyemiz mutlaka Ankara arsa piyasasını araştırmaları olacaktır, zira Ankara arsa piyasası her türlü koşulda hareketliliğini sürdürmüş ve bundan sonra da sürdürmeye devam edecektir. Eskiden Ankara memur ve öğrenci şehri olarak bilinirdi, sanayileşme küçük çaplı işletmeler dışında pek fazla olmazdı. Ancak 90 lı yıllardan sonra yapılmaya başlanan günümüzde de devam eden ve  birkaç yıl içerisinde yapımı planlanan organize sanayilerle, sanayi alanında da yaptığı hızlı atılımlarla, Anadolu’dan büyük oranda göç almaya da başlamış, nüfusundaki hızlı artışa bağlı olarak ta, şehir dört bir yana doğru büyümeye, genişlemeye başlamıştır. Dolayısıyla bu durum, arsa yatırımı için Türkiye’nin birinci sırasına oturtulması gerektiğini düşündürmektedir. Ankara’nın İstanbul’u 20-30 yıl geriden takip ettiği düşünülürse, bugün İstanbul’da Doğu-Batı yönünde adım atacak yer kalmamış, yarın Ankara’nın da bu hale geleceği ve de arsa yatırımcılarına, yüksek getiri sağlayacağını düşünmekteyim. Arsa yatırımında amaç yüksek getiri sağlamak ise, bulunduğunuz şehirdeki arsa getirilerinin ne kadar olacağını değerlendirerek, en yüksek getiriyi nerede sağlayacaksanız, o şehire odaklanıp yatırımınızı yüksek getirecek yerlere yapmalısınız, bu bağlamda Ankara’da arsa yatırımı düşünenlere sitemiz ciddi yol gösterici olacaktır.

Ankara’da son yıllarda çok ciddi artış gösteren Üniversiteler, dışardan gelen öğrenci sayısındaki artış ve bu üniversitelerin şehre kattığı yoğunluk ta arsa hareketliliğine katkı sağlamaktadır, şehrin genişleme alanlarına kurulan üniversiteler de bölgesel olarak gelişimi sağlamakta, bu bölgelerde arsa fiyatlarını hızlı bir şekilde yükselişe geçirmektedir. Ankara Büyükşehir Belediyesinin arsa piyasasına olan yatkınlığı ve belediyenin direk arsa hareketliliğini yönlendirmesi ve desteklemesi, üniversite bölgelerini planlaması da önemli bir etkendir.

Büyükşehirler içinde bugün arsa ve yatırım için hala bakir olan İzmir’i, Ankara’nın 90′ lı yıllardaki haline benzetiyorum, ciddi fırsatlar yakalayabilir, kısa ve orta vadede ciddi getiriler sağlayabilirsiniz, İzmir ciddi araştırma konusudur benim için, yakın zamanda İzmir arsa yatırımı ile ilgili ciddi projeler içine girmeyi düşünüyorum, sizlere de arsa yatırımı için fırsatlar diyarı İzmir’i tavsiye ederim. Gelişmeye müsait bölgelerini, limanları ve deniz taşımacılığını ve buna bağlı sanayi bölgelerini araştırmanızı, yatırım yapmanızı tavsiye ederim.

Büyükşehirler dışında, sahil kentlerinin yabancıların tercih ettiği, şehirleşmenin yoğun olduğu, turistik yapıların, otellerin, yat limanlarının olabileceği bölgelerine, ciddi araştırmalar ve duyumlar neticesinde yapılan arsa yatırımlarının da getirisi yüksek olacaktır. Bu gibi yoğun şehirleşmenin olduğu sahil kentlerinde de cazibe merkezi olabilecek yerleri, genellikle batı tarafları olup, yatırımın şehrin batı tarafına ve hemen kenarlarına  yapılması yüksek getiri sağlayacaktır. Bu kategoride de tavsiyemiz, Küçük İstanbul tabir edilen, gayrimenkul fiyatlarının çok yüksek olduğu Bodrum yarımadası, İzmir’in çeşitli bölgeleri, Antalya ilçelerinden hızlı gelişim gösterenleri sayılabilir. Buralarda yapacağınız araştırmalar ve duyumlarla yapacağınız yatırımların dönüşü büyük olacaktır. Yatırım yapmak istiyorum, ne yapmalıyım? adlı yazımız, sizlere yol gösterici olabilir, tavsiyelere uyarak yatırım yaparsanız, kazancınızı arttırabilirsiniz. Herkese bol kazançlı yatırımlar diler,

Saygılar sunarım.

Yurt Dışında Yaşayan Türklere, Konut – İşyeri KDV Muafiyeti ve Yol Haritası<< >>Yaptığınız iş sizi tatmin ediyor mu? İşinizden memnun musunuz?