Yatırım Yapmak İstiyorum, Ne Yapmalıyım ?

Arsa yatırımı yapmak istiyorsunuz, birikiminizi en iyi şekilde değerlendirip, olabilecek en kısa vadede, en iyi getiri sağlamak amacındasınız ve ne yapmanız gerektiğini planlıyorsunuz, şimdi yapmanız gerekenleri sıralamaya çalışalım.

Öncelikle bölge seçimi yapmanız gerekecektir, şehirler her tarafa doğru yayılım gösterirler, gösterirler ama en hızlı gelişim gösteren ve en çok kazandıran yerleri, Çin hariç dünyanın her yerinde şehirlerin batı yakasıdır, şehrin elit tarafı istisnai durumlar hariç, her zaman için batısıdır. O bakımdan bölge seçimini, yatırım yapacağınız şehrin batısına doğru yapmalısınız.

Sonra  lokasyon seçimi yapmalı, şehrin batı yakasında, çevresinde yapılaşma olan, unutulmuş, atıl kalmış, imarsız yerleri tercih etmelisiniz, şehrin içinde imarlı yerler de getirisi olabilecekse, mantıklı fiyatlardan alınabilir, ancak şehrin dışına çıktığımızda, imarlı arsa almak, restoranda yemek yemeye benzer, güzel birşeyler yersiniz, ancak yüksek bedel ödersiniz, düşük bedel ödeyip, kazanç sağlamak istiyorsanız, malzemeyi kendiniz alıp, yani ham alıp, pişince bir değer kazandırırsanız daha düşük bedel ödersiniz ve çok kazanırsınız. O bakımdan şehrin dışından imarlı arsa almak, kazanç açısından düşük kalacaktır, kazanç ancak yapılaşma ile olacağından, yapılaşma sürecinin kaç yıl süreceği düşünülerek imarlı arsa almalısınız, değilse fiyat artışı olarak pek bir getirisi olmayacak, yapılaşmaya kadar neredeyse sabit bir fiyatta seyredecektir. Şehrin kenarlarında, çevresinde yapılaşma olan, imarsız arazi ise, hiçbir çalışma olmasa dahi, rutin bir çıkış seyri izleyerek, her yıl üzerine birşeyler koyacak, imar startı ile de hızla fiyatları yükselecek, imarın her safhasında yüksek getiri sağlayacaktır. O bakımdan yatırımlarınızı planlarken, şehrin batı yakasında, yapılaşmaya yakın, imarsız araziler tercih etmelisiniz.

Bir diğer husus, fiyat analizi  yapmanız, yatırım yapılacak bölgenin fiyatları, yerin durumuna göre farklılıklar gösterir, çukur yerler, tepe üstlerine göre farklı fiyatlardadır, bölgede bir plan var ise, ana yol-bulvar üzerleri, dış kısımlara göre farklı fiyatlardan alınıp-satılır. Burada dikkat edilecek husus, elma ile elmayı kıyaslamaktır, yani Bulvar üzeri ticari+konut mudur, yoksa içerilerde konut parselimidir, bunların fiyatlarına dikkat ederek yatırıma karar verilmelidir. Bir bölgede imar sonrası yapılaşma, öncelikle bulvar üzerlerinde olur, o bakımdan plan startı verilmiş ve 1/5000 lik planı olan yerlerde bulvar üzerlerinden alım yaparsanız, kazancınız yüksek olur. Burada çok önemli bir dipnot geçmek isterim, kesinlikle altını çizerek belirtiyorum ki, yatırım düşündüğünüz rakamı belirleyip, plandaki bulvar üzerinden bir miktar arazi alıp daha sonra da bu aldığınız miktardan az olmak şartıyla, kalan kısmını planın en değersiz para etmez yerinden alırsanız, imarda bulvar üzerinde tamamını birleştirerek ucuza maletmiş olursunuz ve daha fazla kazanç sağlamış olursunuz, böyle bir imkan da vardır, bunu da belirteyim.

Bir diğer husus ise şudur ki, yatırım yapacağınız bölgeyi mutlak surette gözünüzle görün, yukarıda yazdığımız hususları barındırıyor mu, yani çevrede yapılaşma var mı, şehirden ne kadar uzaklaştınız, bunlar yatırımda önemli etkenlerdir ve özellikle de almak istediğiniz parselin yerini görün, kafanızda canlandırın, içinize sinerse karar verin ve burada şuna da dikkat edin, almak istediğiniz ilçe, mahalle ve parsel nedir, bunları iyi bilin ki, size farklı bir yerdeki aynı parsel numaralı yeri yanlışlıkla!!! satmasınlar, parselini ve mahallesini mutlak surette kontrol edin, örneğin Yenimahalle İlçesi Susuz Mah. 3644 parsel kıymetli bir parselken, dikkatli olmaz iseniz size Yenimahalle ilçesi Yuva 3644 parseli satarlar ve sonrasında hiçbirşey yapamazsınız.

Bir diğer husus ise, o arkadaşınız şurayı öneriyor, bu emlakçı burayı öneriyor diyenlere, yeterli araştırma yapmadan itibar etmeyiniz, genelde insanlar sizlere fazla kazanacakları yerleri önerirler, sizin kazancınız ikinci plandadır, onlar için o an para lazımdır ve sizden ne alırsak kar derler ve sizi kazanmayı çoğunlukla amaçlamazlar, o bakımdan kim ne derse desin, arsa yatırımı akıllıca yapılırsa getirisi yüksek olur, düşünerek karar verir ve yukarıdaki tavsiyelere dikkat ederseniz, kazancınız en kısa vadede, en yüksek getirecek şekilde olacaktır.

Arsa yatırımında önemli noktalardan birisi de tapu değerinin satın aldığınız değere yakın veya daha yüksek gösterilmesidir. Yatırım amacınız kazanç görüp satmak ise, gelir vergisi açısından, aldığınız rakamdan daha yüksek göstermelisiniz. Düşük tapu değeri, kötü niyetli kişilerin iştahını da kabartabilir ve ön alım hakkından (Şufa hakkı) , arsanız tapuda gösterdiğiniz değer üzerinden elinizden alınabilir, bunu düşünerek tapu değerini yüksek göstermelisiniz, ön alım hakkı iki yıl içinde kullanılır, iki yılda arsanın kazanacağı değer de düşünülerek tapu değerini belirleyin, alım yapmadan eğer mümkünse hissedarlara noterden ön alım hakkı için tebligat ta gönderebilirsiniz, iki hafta içinde dönüş yapılmaz ise, ön alım kullanmayacak demektir, risk ortadan kalkar. Şufa davası açılmış ve bu sırada imarsız aldığınız yerden imar geçmiş ise hakim yeniden değer tesbiti isteyecek, bilirkişi atayacak, bilirkişi raporuna göre çıkan bedel üzerinden arsanın devrini sağlayacağı için, şufa sürecinde geçen imar, sizi kurtaracaktır, imar  haricinde şufadan  kaçış yoktur, hakim sizi dinlemez, tapu değeri üzerinden arazinizi verir geçer.

Son olarak ta almaya karar verdiğiniz yerin tapusunu alınca mutlaka kaç metrekare yer aldığınızı hesaplayın, tapucu dahi hata yapabiliyor, başımıza geldi ve bu da tecrübe ile sabittir, sizler de bunu mutlaka yapın, tapuyu alınca metrajınızı hesaplamadan, tapu dairesini terk etmeyin,

Bu hususlara dikkat edilirse, arsa yatırımı gerçekten çok kazandıran bir yatırım aracıdır, doğru arsa yatırımı, vakti geldiğinde çığ gibi getirir, kartopu gibi büyür, hiçbir yatırım aracının, arsanın getirdiğini getirmesi mümkün değildir. O bakımdan birikimlerinizi akıllıca değerlendirmeniz açısından, arsa yatırımı yapmalısınız ve uzman bir danışmandan hizmet almalısınız, arsa işi uzmanlık ister ki uzman bir yatırım danışmanı, sizlerin göremediğini görmesi açısından çok önemlidir, sıkıntı yaşamamak açısından, yukarıda yazdığımız hiçbir hususu atlamamalısınız.

Aşağıda Eski Yazılar linkine tıklayarak bir önceki sayfaya geçebilir, arsa yatırımı ile ilgili beğeneceğinizi umduğumuz daha önceki yazılarımıza ulaşabilirsiniz, sol sütunda üst bölümde Soru/Cevap linkine tıklayarak yatırımla ilgili aklınıza takılan sorulara cevap bulabilirsiniz,

Herkese bol kazançlar diliyor, saygılar sunuyorumv

Susuz Belören İmar Durumu, Tahminlerimiz ve Yatırım Tavsiyeleri<< >>2017 Yılında Ankara’da Nereye Yatırım Yapmalı ?