Gayrimenkul Satmak İsteyenlere Öneriler

Gayrimenkulünüzü satmak mı istiyorsunuz? Satmak için ne yapmanız gerektiği konusunda tavsiyelerimiz sizlere yol gösterici olabilir, sorunsuz ve zahmetsizce mülkünüzün satışını gerçekleştirebilirsiniz.

Öncelikle şunu belirtmek isterim, herkes gayrimenkulünü kendisi satmaya ve satabileceği en yüksek rakama satmaya meyillidir, düşünür ki kendim satarsam ücret ödemem ve yüksek fiyata satarım. Gayrimenkul alıcısı da alabileceği en ucuz fiyata kafasındaki kriterlere uyan en iyi gayrimenkulü almak ister. Peki satıcı mülkünü satmak için ne yapabilir? İnternet satış sitelerine ilan verir, gayrimenkule afiş asar ve kendi sınırlı çevresine duyurur ki yapabilecekleri bunlarla sınırlıdır.

Bir müddet sonra arayandan, sorandan, görmek isteyenlere gayrimenkulü göstermekten, sorucuların, ölücülerin düşük fiyat tekliflerinden canı sıkılır ve gelen ilk ciddi alıcıya üçe beşe bakmadan satıp, bir an evvel kurtulma düşüncesine girer ve ilk çıkışta yüksek fiyata satışa çıkardığı gayrimenkulü satamamış, ilk gelen sıcak alıcılar da gitmiştir ki sonrasında fiyatı düşürse dahi, sıcak alıcılar gittiği için, meydan ölücülere kalmıştır ve gayrimenkulünü satması için gereken zamanı da dolmak üzere olduğu ve bu işten de artık sıkıldığı için, ölücünün birine ucuz fiyata gayrimenkulü satar ve kurtulur. Bu türden bir hikaye aşağı yukarı herkesin başına gelmiştir.

Bir semt pazarı düşünün ki Ayaş Dut’u almaya gelen bir müşteri, aynı Dut’un tezgahın birinde 6₺, diğerinde 7₺, diğerinde 8₺ ve bir diğerinde de 9₺ olduğunu gördüğünde, hangisine ” 5₺ olur mu? ” diye sorar? tabiki 6₺ olana, diğerlerine sorar mı? Siz Dut’unuzu pazara 9₺ den çıkarırsanız, ilk gelen sıcak alıcıları kaçırdığınızda, dut’unuzu 5₺ ye de indirseniz satamazsınız, çünkü dut akşama doğru kararır ve çürür, adı çürüğe çıktı mı 5₺ ye dahi satamazsınız, o bakımdan ilk çıkışta etiket fiyatınız çok önemlidir ki, yüksek fiyattan satışa çıkardığınız mülkünüz ancak diğer eşdeğer mülklerin satışını hızlandırmaktan başka bir işe yaramayacaktır, Gayrimenkulün adı “fiyatı yüksek” olarak çıktıktan sonra bir daha 5₺ ye de verseniz, sabah gelen sıcak alıcıları kaçırdığınız için alıcı bulamazsınız, ”ölücü”lere kalırsınız.

Bu duruma düşmemek için, sizlere tavsiyem, kurumsal çalışan, işini takip eden, gayrimenkul danışmanlığı işini ciddiye alıp, hizmet içi eğitimlerle, danışmanlarını eğitimden geçiren, gayrimenkul hukukunu, pazarlamayı ve pazarlığı iyi bilen, bölgeye hakim ve fiyat değerlemesini hakkıyla yapabilecek bir firmanın, gayrimenkul danışmanından hizmet almanız olacaktır.

İnsan ömründe kaç kere gayrimenkul satar bir düşünün? 3, 5 bilemediniz 6, buna karşın yukarıda yazdığım şartları barındıran bir gayrimenkul şirketi belki haftalık bu satışı gerçekleştirir, o nedenle de satış konusunda çok tecrübelidirler ve amaçları da mülkünüzün en doğru rakamdan satışını gerçekleştirmektir, o bakımdan böyle bir firma ile çalışmakla, gayrimenkulünüzü olabilecek en iyi rakama ve en kısa sürede satışını gerçekleştirirsiniz.

”Nereye gittiğinizi bilmiyorsanız, hangi yoldan gideceğinizin hiçbir önemi yoktur”, profesyoneller gideceği yolu sizden iyi bilirler, defalarca o yoldan geçmiştir ve nelerle karşılaşacağını çok iyi öğrenmiştir, o nedenle gayrimenkulünüzü pazarlama yöntemlerini ve gelen tekliflere karşı pazarlık aşamalarını çok iyi öğrenmişlerdir, örneğin bir müşteri gayrimenkulünüzü ciddi ciddi kötülüyor ve sonrasında da ”son fiyatınız ne olur” diye soruyor ise, kötülemekle sizi etki altında bırakmaya ve düşük fiyat söyletmeye çalışıyordur, sizi demoralize edip, ver kurtul‘a zorluyordur. Düşünün, bir kuyumcudan daha iyi pırlanta satacak başka birisi olabilir mi? Herkes satış yapabilir, iyi tezgahtar olabilir ama pırlanta satabilmesi için o konuda uzmanlaşması gerekmez mi sizce de? Sizin mülkünüzün de siz kendi işinizle ilgilenirken, zahmet çekmeden, pırlanta satışı yapacak bir kuyumcu edasıyla satılmasını istemez misiniz?

Gayrimenkul satış tekniklerini işi gayrimenkul olan firmalar iyi bilirler, yukarıdaki gibi bir durumla canınızı sıkmaya değer mi? bırakın size bedava profesyonel  hizmet veren danışmanlar savaşsın bu gibi durumlarla, siz işinize gücünüze bakın ve işleri gayrimenkul alım-satımı olan firmalar gayrimenkulünüzü sorunsuzca satsın. Şimdi bu firmaların bunu nasıl sağlayacağını sıralayacağım;

-Sizin asacağınız bir afişe karşılık, firmanın bölgede onlarca afişi vardır ve o afişlerden gelen alıcılara da sizin gayrimenkulünüzü göstererek, müşteri sayısını artırırlar, oysa ki sizin afişi sadece sizin kapınızın önünden geçen görür.

-Sizin vereceğiniz internet ilanına karşılık, firmanın bütün gayrimenkul ilan sitelerinde ve de tamamı doğru değerlemesi yapılmış, gerçek alıcıların ziyaret ettiği kendi ilan sitelerinde yayınlarlar, gerekirse sizin para verip çıkaracağınız üst sıra dopingleri satın alıp, para harcarlar, satışı hızlandırırlar.

-Siz gayrimenkulünüz için arayan müşterileri not alır mısınız? İhtiyaç artıp fiyat düşürdüğünüzde dönüp arar mısınız? Gayrimenkul danışmanları arayan, soran, fiyat teklifi veren bütün müşterilerin listesini tarihleri ile birlikte not tutarlar ve belli bir süre satılmayıp, fiyat indirimi yapıldığında dönüp eski müşterileri ararlar ve satışı hızlandırırlar.

-Bölgedeki bütün profesyonel gayrimenkul firmalarına ve emlakçılara gayrimenkulünüzü bildirirler, portföyü herkese açarak, paylaşırlar ve onların müşterilerine de satış yapabilirler, dolayısıyla kafanızdan geçen ”tek emlakçıya bağlı kalmamak”, üç-beş emlakçı ile birlikte çalışarak gayrimenkulünüzü daha hızlı satabileceğiniz fikrini, satabileceğine inandığınız-profesyonelliğine güvendiğiniz bir gayrimenkul danışmanına satış yetkisi verirseniz, bölgenin tüm emlakçıları ve profesyonellerine açarak, sizin üç-beş emlakçıya ulaşıp yapmaya çalıştığınız satışı, daha hızlı ve sorunsuzca yapabilirler. Yetkisiz çalışırsanız her emlakçı alacağını garantiye almak için, elindeki portföyü kimseyle paylaşmaz, kendisi satmaya çalışır ve satış daha geç olabilir.

Kapı çalarlar ki, gayrimenkulün en önemli alıcıları komşuları ve onların yakınlarıdır. Siz kapı çalar mısınız? Ama firmalar çalar, bilirler ki bölgeden birilerinin yakınları da oralardan gayrimenkul arıyordur ve firmalar bunu yakalarlar.

– Sizin sınırlı çevrenize bildirdiğiniz gayrimenkulünüzü satma isteğinizi, gayrimenkul danışmanları Sıcak ve soğuk data ile, ofise gelen veya daha önceden gelmiş ve kriterlerini bildirmiş tüm müşterilere, mülkünüzle ilgilenebilecek tüm kişilere, ofislerdeki tüm danışmanların uygun müşterilerine gayrimenkulünüzü bildirirler ve satış yapabilirler.

-İlan bastırırlar, yayınlarına koyarlar, sosyal medyada yayınlarlar.

-Üstelik bu işlemler için emek harcarlar, zaman harcarlar, para harcarlar ve sizden bir kuruş bunlar için ücret talep etmezler, zira bunca emek karşılığında mülkünüzü satamayabilirler de, yani dolayısıyla boşa çalışmış da olabilirler, o bakımdan bedava profesyonel hizmet almış olursunuz, ancak ve ancak başarırlarsa ve satarlarsa sizden ücret talep ederler ki, pazarlığı iyi bildikleri için, genellikle sizin satabileceğiniz rakamın üzerinde bir rakama satarak, hizmet bedellerini de içinden çıkarırlar ve dolayısıyla fazladan ücret ödemiş olmazsınız.

-Gayrimenkul danışmanınıza yetki vererek çalışmalısınız ki, mülkünüz sahiplenilerek, hakkıyla ilgilenilsin ve yukarıdaki çalışmalar yapılabilsin, üç beş tane emlakçı veya profesyonel gayrimenkul danışmanı ile yetkisiz çalışmak, genelde satıcıların tek kişiye bağlı kalmamak adına yaptıkları en büyük hatadır, bu durumda sizin mülkünüz bir kenara not edilir ve gerektiği gibi ilgilenilmez, yetki alan bir danışman üzerine yük almış olur ki yetki verdiğiniz kişiden ancak o zaman hesap sorabilir, ” benim mülküm neden satılmıyor, çalışmıyor musun yoksa, bana yapacağını belirttiğin çalışmaları yapmıyor musun?” diyerek hesap sorabilesiniz, değilse yetki vermediğiniz birisine hesap da soramazsınız, yetkilendirilen danışman mülkünüzün satışı için üzerine öyle bir yük alır ki, hissettiği baskı ile mülkünüzün satışı için adeta kendini parçalar, aksi durumda satış için çok bir uğraşı vermeyecektir, satılırsa satılır kıvamında olacaktır. Ayrıca bir kişiye yetki vermeyerek birkaç emlakçı ile çalışayım, kendimi bir kişiye bağlamayayım, kim satarsa satsın şeklindeki düşünce ile sizin mülkünüz gösterilip, sizin mülkünüze yüksek bir fiyat söylenilip, ellerindeki yetkili olan gayrimenkulü satmaya çalışırlar ve böylelikle sizin mülkünüz amiyane tabirle ortalığa düşer ki bu şekle gelmiş bir mülkün de iyi rakamlardan satışı çok daha zorlaşacaktır, bu bakımdan düzgün bir firmaya yetki verirseniz, emek, zaman ve para harcamadan, gayrimenkulünüzü rahatlıkla satarsınız. Yetki verdiğiniz profesyonel gayrimenkul danışmanı, gayrimenkulü satarsa para kazanacağını, satamazsa boş yere çalışacağını bildiği için, emin olun satmak için sizden daha fazla gayret gösterecek, daha fazla kişiye ulaşacaktır.

Dr.Alp Gayrimenkul olarak sürekli kendimizi geliştirdiğimizi, internet ortamında yeni atılımlar yaparak yurtdışı yatırımcılar ve Arap alıcılar için yeni hazırlamış olduğumuz Arap’lara özel internet sitemizle satış kabiliyetlerimizi artırarak geliştirdiğimizi, sizlere önerdiğimiz kurumsal gayrimenkul şirketi şartlarını barındırdığımızı, satış için yazılan teknikleri uyguladığımızı, satış yetkisi verdiğiniz mülkünüzle ilgili iki haftada bir çalışmalarımız hakkında sizlere telefon ile rapor verileceği, eğitimli gayrimenkul danışmanlarımızın mülkünüzle hakkıyla ilgilenerek optimal sürede satışın gerçekleşmesi adına gerekli olan tüm çalışmaları yapacağına ve size zahmetsiz ve sorunsuz bir satış deneyimi yaşatacağına hiç kuşkunuz olmasın.

İnternet sitemizi dünyanın dört bir yanından ziyaretçilerin takip ettiğini, hareketli piyasalarda sitemize ”bin” ziyaretçinin üzerinde girişin olduğunu (Google analistic ve search consol ile siteye girenlerin ıp numaralarına kadar nereden girdiğini ve daha pekçok veriyi takip edebiliyoruz)  gün geçtikçe de takipçilerimizin hızla arttığını, bu sayede de yüksek satış potansiyeline sahip olabileceğini, yeni başlamış olduğumuz tamamen Arapça olarak Arap yatırımcılara ve alıcılara yönelik olarak hazırladığımız internet sitemiz sayesinde sitemize günlük girişlerin daha da artacağını, arama motorlarında son dört yıldır Avrupa’dan gayrimenkul ile ilgili aramalarda da sitemizin en üstlerde çıktığı ve Avrupa’lı yatırımcılara da yıllardır ulaştığımız ve satışlar yaptığımızı, özellikle yurtiçi piyasaların durgun olduğu dönemlerde gayrimenkul satışlarının zor olabileceğini, buna karşın bizim yurt dışı alıcılara ulaşabilmemiz sayesinde mülkünüzü doğru fiyattan yurt dışı alıcılara satma potansiyelimizin de yüksek olduğunu ve mülkünüzün satışını rahatlıkla gerçekleştirebileceğimizi belirtmek istiyoruz.

Yurt dışı ve Arap alıcılara ulaşabilmek adına yeni hazırlamış olduğumuz çok özel ilan sitemizde tüm Türkiye’deki mülklerinizin ilanını yayımlayabilir, dilerseniz uzman gayrimenkul danışmanlarımızca sizlere ulaşılmasını talep ederek, Türkiye’nin tüm noktalarındaki birlikte hareket ettiğimiz çözüm ortaklarımız sayesinde sorunsuz ve zahmetsizce, oturduğunuz yerden mülkünüzün satışını sağlayabilirsiniz. İster sahil şeridinde bir otel, boğazda bir yalı, isterseniz Türkiye’nin dört bir yanında akaryakıt istasyonu ya da sadece bir ev satmak isteyin, bize ulaşmanız yeterli olacaktır, hiçbir zahmete girmeden size bir gayrimenkul danışmanı arkadaşımız ulaşacak, mülkünüzün profesyonel değerlemesini çok kısa süre içerisinde yapılarak, kullanmış olduğumuz sistem sayesinde yapay zeka aracılığı ile satmak istediğiniz mülkünüzle ilgili onlarca sayfalık veriyi dosya halinde önünüze koyacak, bu donelerle birlikte karar alacağımız satış şartları üzerinden mülkünüzle ilgili gerekli tüm çalışmaları yaparak, tüm satış boyunca sizlerin yanınızda olacağımızı ve mülkünüzün satışını gerçekleştireceğimizi belirtiyor,

Sizlerin de gayrimenkul satışlarınızda böyle profesyonel bir ekiple çalışmak isteyeceğinizi düşünüyor,

Saygılar sunuyoruz.

Gayrimenkul Satarken Nelere Dikkat Etmeliyiz ?

2017 Yılında Ankara’da Nereye Yatırım Yapmalı ?<< >>Yurt Dışında Yaşayan Türklere, Konut – İşyeri KDV Muafiyeti ve Yol Haritası

About the author : admin

Avatar