Çevreyolu üzerinde İvedik’ten Karataş’a Ankara

Ankara arsa yatırımında Çevreyolu üzerinde İvedik’ten başlayıp, Yuva, Susuz ile devam ederek, Eskişehir Yolu’na uzanan, sonrasında Gölbaşı üzerinden Çankaya’ya kadar devam eden ve Mühye-Karataş ile son bulan, Ankara’yı ortasından ayıran sanal bir hattın batı hemisferinin Ankara arsa yatırımı için başrollerde olduğunu, geri kalanların ise arka fon olduğunu belirterek yazıma giriş yapmak istedim. Ankara arsa yatırımında başrollerdeki bölgelerin çok iyi takip edilmesi gerektiğini, sürekli olarak bu bölgelerde fırsatların doğabileceğini, imar çalışmaları veya yapılaşma ile arsa yatırımından beklenen tatmin edici getirinin sağlanabileceğini, başrol oyuncuları dururken figüranlarla uğraşılmaması gerektiğini yıllardır tüm yazılarımda belirtmişimdir, arsa yatırımında amaç kısa vadede en yüksek getiriyi sağlamak olduğu ve yüksek getirinin de gayrimenkul rakamlarının yüksek olduğu bölgelerden sağlanılacağını sürekli olarak bahsetmişimdir, bu yazımda kriz ortamında fırsat olabilecek bölgelerden ve kriz piyasasındaki hareket tarzlarından bahsederek, tecrübe paylaşımında bulunacağım.

Son dönem Ankara arsa yatırımında, ülkenin ekonomik durumu ve belediye yönetiminin tutumunu gözlemleyerek oluşmuş düşüncelerimi sizlere aktarmak istiyorum, seçim döneminde ve sonrasında dövizdeki kaygan zemine ve faizlerin yükselmesine bakarak arsa yatırımcısındaki geri çekilmenin arsa piyasasının daralmasına neden olması, belediye yönetiminin değişmesi sonucu yeni yönetimin son dönemlerde yapılan bütün imar planlarına müdahalesi ve özel durumlar dışında yeni planlama yapmaması gibi nedenlerin arsa fiyatlarına düşüş yönünde yansıması bana pazarın bir süre daha kötüye gideceğini düşündürmekle birlikte, kriz döneminin kazanç açısından çok ciddi fırsatlar doğuracağını da beraberinde düşündürüyor, zira dönem dönem ülkede bu türden durumların yaşanması, belli bir süre gayrimenkul piyasasını etkilemiş olsa da her üç-beş yılda bir yaşanan patlamalar sonucu Ankara’da gayrimenkul piyasası hiçbir zaman çok uzun süreler durgunluk yaşamamış, belli dönemlerde durağan seyrettikten sonra eskisinden daha fazla büyüme göstermiş, büyük fırsatlar doğurmuştur, birkaç ciddi fırsat yakalamış bir yatırımcı olarak bu satırları yazıyor, fırsatları yakalayabilmenin de piyasanın içinde olmak ve sıkı takip gerektirdiğini de unutmamak gerektiğini belirtmek istiyorum.

Hareketli piyasada herkesin saldırdığı bölgelerdeki yüksek fiyatların, durgun piyasada birkaç kişiye kalması kadar güzel bir pazar düşünebiliyor musunuz? Krizde fırsat yakalamak işte böyle olur! Genelde insanlardaki mantık saldırı anında birşeyler kapma çabasına girerek yüksek rakamlardan yatırım yapma üzerinedir, herhangi bir yatırım bölgesi için yangından mal kaçırır gibi alım yapılmasını gerektirecek kadar aciliyeti yatırım açısından kazançlı bulmuyor, çıkışa geçmiş bir bölgeden apar topar alım yapmanın genelde zarar yazacağını birçok defa gözlemlemiş bulunuyor, böyle bir yerden almaktansa, benzer özelliklerdeki bir bölgeyi yükseliş öncesinde durgun piyasasından yakalamayı daha fazla yeğliyorum. Zira bir müddet sonra bölgenin ateşi düştüğünde, aldığımız fiyatın da altına düşme ihtimalini göz önünde bulundurarak, böyle bir senaryo ile karşılaşmamak adına özellikle yapılaşma beklentisi uzun vade olabilecek bölgelere saldırı zamanlarında girmemeyi tavsiye ediyorum. İnsanların arsa yatırımından çekildiği dönemlerde, gözünüze kestirdiğiniz, krize rağmen değerli olan girişte belirttiğim bölgelerde iyi takip ile çok iyi fiyatlarla alım yapmanın mümkün olduğunu, bu ortamda piyasaya birçok düşük fiyatlı arsalar çıktığını, piyasaların hareketlenmeye başlamasıyla birlikte yüksek getiri sağlanılacağını unutmamak gerekir.

Genelde arsa yatırımında yapılan yanlış, herkesin arsadan mutlak surette kazanacağını sanarak, her alınan arsanın üç günde dağ gibi getirmesi beklentisidir. Öyle birşey yok arkadaşlar, binde bir denk gelir bu, bir kere yatırım için arsa alma niyetinde iseniz, alıp satarak para kazanmak değilse niyetiniz 5-10 yıl arası beklemeyi göze almalısınız, bir-iki sene sonra alacağınız arsayı satmak zorunda kalırsanız, aldığınız fiyatın altına satmak durumunda kalabilirsiniz, yapılaşmaya uzak alım yaparsanız bu ihtimal daha da artar, ‘’arsa alayım da neresi olursa olsun nasıl olsa toprak kazandırır..” öyle değil işte, bu da yanlış.. Toprak kazandırır da önemli olan sana kazandırmasıdır, torunlara kalacak kazanç için kimse yatırım yapmaz, yatırımın size faydası olması için ekip-biçme niyetinde değilseniz Ankara’nın İvedik’le Karataş’ı arasını sıkı takip etmeli, üzerinde iyi çalışmalısınız, araştırma yapmalı, yatırımcıların tecrübelerinden faydalanmalısınız, yoksa şu durumun ortaya çıkması kaçınılmazdır, “ arsa aldık ama kazanamadık! ”, kazanamazsın tabi, araştırdın mı? Yooo, bir akraba almıştı, ben de aynı yerden aldım!! Neden ki, akraba çok mu iyi biliyor bu işi? Ne kadar araştırmış ki sen de o aldı diye araştırmadan aldın! Rakip piyasa analizi yaptın mı? O da yok, akrabanın aldığı emlakçıdan aldım!! E bu krizde araştırsaydın çok daha uygun alabilir miydin? Tabi ki evet, o zaman balıklama atlamamak lazım, istenilen fiyata düşük fiyat teklifi vererek daha uygun fiyata yakalama şansın olabilirdi, değil mi?

Şehrin yakınlarından, imarsız bölgeleri takip edin, bakmayın siz sağdan soldan “imarsız aldık yola gitti, elimizden aldılar” vs. gibi şehir efsanelerine, imar demek rant demektir, arsanızın yarısını, hatta daha fazlasını da kesseler, yapılaşma beklentisi kısa vade olan bölgelerde bu kesintiye rağmen minimum iki kat kazanç vardır, öyle arsanızdan yol falan da geçmez, herkesten yapılan kesinti yapılarak sizi konut veya ticari parsele verirler, o bakımdan imarsız arsa imarda kazandırır, yapılaşma beklentisi de kısa vade ise yani şehre yakınsa kaymaklı kadayıf olur. Toplumun genelinin aksine arsa yatırımını da kriz zamanında yaparsanız bu türden iyi kazandıracak arsaları uygun almış olursunuz ki piyasa devamlı böyle olmayacağı, insanımızın da gayrimenkul yatırımını çok sevdiği için piyasa hareketlendiğinde hiçbir yatırım aracının kazandıramayacağını kazanmış olursunuz, dövizden kazanan akıllı insanlar, şuanda gayrimenkul avına çıktılar, piyasa ölücü dolu, kriz fırsatçıları fink atıyor, parayı ucuz fiyata alacağı gayrimenkule bağlama peşindeler, neden? …

Dedik ki İvedik’le Karataş arası, birkaç önemli bölge de söyleyelim şimdi krizde alınıp, getirisi yüksek olacak; İvedik Anteks, Susuz Belören, Dodurga Otoban içi, Hacılar Otoban kenarı ( yüksek kat planı, millet bahçesi, güney kent vs) Örencik-Yurtbeyi bölgesi, Mühye 895-896 ( içimden bir ses iyi olacağını söylüyor, Kanal Ankara) Tabi ki tavsiye bizden, araştırmak sizden, soru-cevap bölümümüzden yorumlarınızı ve sorularınızı yazabilirsiniz..