Arsa Yatırımında Yanılmayın..

Adamlar yazmış, bilmem nerede..falanca yere çok yakın..imar sınırında.. beşbinlik planı yapılmış ya da imarı bitmiş bir daire getirili.. şu projenin hemen dibinde vs.. kupon arsa, kaçırmayın..

Arkadaşlar tamam imarlı ama dağın başında imarlı arsa olmuş neye yarar? Kaç yılda o imarlı arsa işe yarar hale gelir, şehir oralara ne zaman ulaşır? Bugün aklıbaşında bir müteahit oraya çivi çakar mı? Bir daire getirili de bu daire sizin ömrünüzden kaç yılı götürüp de gelecek, Ya da falanca yere yakınmış!! Evet falanca projenin tabelasına yakın da kardeşim o proje bugün için sadece tabeladan ibaret, proje yapılır mı veya ne zaman yapılır bunlara mantıklı birer cevabı olan var mı? Örnek mi, alın size örnek; Bezci’nin Avm ve konut projesi!! Bugün için sadece tabeladır, Bezci bilmiyor mu bugün oradan birşey olmayacağını? Orada konut yapsa zarar edeceğini, avm yapsa patlayacağını bilmiyor mu arkadaşlar, bugün acaba o tabelayı oraya neden çaktığını düşünmüyor musunuz? Geçmiş belediye yönetimi tarafından Eskişehir yolu hattında çevre yolu dışına hareket katarak, oralardaki arsa fiyatlarını zıplatsın diye çaktığı aklınıza gelmiyor mu? Eğer bugün orada bir kazanç olsaydı Bezci o projeyi devam ettirmez miydi? Neden durdurdu? Ya da aynı bölgede Oyak projesi, bugün için yalnızca tabeladan ibarettir, Oyak oraya talep toplayabilse projeye hemen start vermez miydi? Emin olun en az bir on-onbeş yıl daha oralara çivi çakan olmaz, ya da örnekleri çoğaltabiliriz, aynı mantıkla yani bölgedeki arsaların fiyatlarını zıplatmak için örneğin havaalanı yolunda bilmem ne projesi!! Bak sen şimdi, arkadaşım havaalanı yolunda belirli yerler dışında şuan için yapan zarar eder, satamaz, elinde patlar ki  bu şekilde müteahit firma bırakıp gitmiş projeler de o bölgede mevcuttur, ne projesinden bahsediyorsunuz siz, bugün oraların birçoğu sadece tabeladan ibaret, Emlakçı veya satıcı arsayı süslemek için yazar da yazar bunları, adam yazar tabi ki zira tek amacı orayı satmak, peki siz neden düşünmeden yazılanlara bakarak balıklama atlıyorsunuz? Bu şekilde bir alım yapılırsa yıllarca beklemekten sıkılacağınız ve para kazanamayacağınız aklınıza gelmiyor mu? İki kere iki dört..

Bakın Ankara şehri artık gelişim akslarını ve yönünü, kimlerin nerelerde ikamet edeceğini, ilçelerini-semtlerini çoktan belli etmiş durumda, insanlar tarafını belirledi, arsalara hareket katmak amaçlı hayali yapılan ilçelere, projelere, avm’lere, insanların adını telaffuz dahi etmekte zorlandığı abuk subuk isimlerle Avrupai bir kamuflaja büründürülmüş, çok uçuk bir uydu şehir olacağı düşündürülen,  yabancı isimli olduğunda sanki kaliteli bir şehir olacağı algısı ile süslenen, kamuflajlanan yalanlara kanmayın arkadaşlar, arsa yatırımı düz mantıkla yapılmalı, yani bugün şehir nerede ise yarın oradan bir adım ötede olacağı hesaplanmalı, bu kadar basit bir mantıkla hareket edilmelidir, yani bugün şehrin geldiği noktadan bir adım öteye atlamak yerine iki adım öteye atlarsak on-onbeş yıl fazladan bekleyeceğimizi aklımızdan çıkarmamamız gerekir. Bakın üstüne basa basa yine söylüyorum, Eskişehir Yolu hattında şehir Ümitköy ile Çevreyolu arasını 30 yılda doldurdu, son on yılda da iç kısımları doldurmaya çalışıyor, yani Eskişehir yolu üzerinde şehir bu haline 40 yılda geldi, çevreyolu sonrası için kaç yılda nerelere gelmesini bekliyorsunuz??

Bir kere şunu sorgulamamız lazım, alacağım imarlı ya da imarsız arsaya şehir ne zaman gelecek?? En önemli kural budur, bakın şimdi bir örnek, Yapracık Yaşamkent’in ve Bağlıca’nın dibinde iken, ıslık çalsanız duyulacak yerde iken bugün Yapracık’a neden çivi çakan müteahit yok? Halbuki Yaşamkent ve Bağlıca’da kat karşılığı arsalar hareketli piyasada karaborsa gidiyor değil mi? Buna karşın hemen dibindeki Yapracık’ın yüzüne bakan yok, neden? Çünkü henüz sıra oraya gelmedi, evet oranın da sırası bir on yıl içerisinde gelecek, ama bakıyorum ki insanlar Yapracık dururken, taa ötelere atlayıp, Alagöz’den, Ballıkuyumcu Çambayırı’ndan medet ummuş, kafasındaki beş-on yıllık yatırım düşüncesi ile, yirmi-yirmibeş yıl sonrasında şehrin belki geleceği yerlere gitmiş ki şimdi bunu nasıl bir mantığa sığdırabiliriz değil mi?

Şehrin belirgin hatlarını, gelişim akslarını dikkate alarak yatırım yapmalısınız, örneğin bugün Çevreyolu içerisinde birçok boş kalmış alan bulunurken, Çevreyolu dışında örneğin Sincan’da şehrin nasıl ilerlediğini farkettiniz mi? Bu ne demektir? Şehrin gelişimi belli hatlarda ilerliyor demektir, şehir yönünü seçmiş, gelişim aksları doğrultusunda ilerliyor demektir, dışarıdan bir müdahale ile bu yönün artık değişmesinin çok zor olacağı demektir, yani bugün uydurduktan bir Yavuz Selim İlçesi yapılacak olsa, emin olun sadece orada oturtacak, ikamet ettirecek adam bulmak için enaz  yirmi yıl geçecektir, bu şekilde hikayelere aldanmadan, şehri adım adım takip ederek, zenginlerin tercih ettiği ve potansiyel olarak tercih edeceği bölgelere yatırım yaparsak, on yıl sonra ciddi paralar kazanacağınıza garanti verebilirim, ama gidip te sırf imarlı-bilmem ne projesine yakın-imar sınırında-falanca yere yakın… diyerek şehrin elli yılda geleceği “Ali Fakı’nın tay kovaladığı yerler” e yatırım yapıp ta yüksek kazanç beklemenin ne kadar mantıksız olduğu, yıllardır arsa yatırımından kazanç sağlayamamış yatırımcılar için gün gibi ortaya çıkmıştır, işte bu amaçla kurulmuş olan sitemizi yakından takip etmenizi öneriyor,

saygılar sunuyorum..

Ankara Bizim İçin Küçük Bir Köy..<< >>Mansur Yavaş Dönemi Ankara Arsa Yatırımı