Arsa Yatırımında Sorular ve Cevaplar-1

SORU. ARSA ALIMINDA TEK TAPU YER ALMAK ŞART MIDIR,HİSSELİ ARSA ALMAYI NEDEN KİMSE ÖNERMİYOR??

CEVAP. İmkanımız var ise tabi ki tek tapu arsa her zaman için avantajlıdır, ancak hisseli arsa alımında da bazı hususlara dikkat ettikten sonra, hisse almanın sanıldığı kadar büyük bir sakıncası yoktur. Nedir bu hususlar peki? Hisseli arsayı alırken mutlak suretle tapu değerini aldığınız rakamdan üst bir rakam gösterin, düşük gösterirseniz parseldeki hissedarlara alım tarihinden itibaren iki yıl süre ile ön alım hakkından kaynaklı şufa imkanı doğar ki, arsanız tapuda gösterdiğiniz değerden elinizden alınır, mahkeme heyeti sizi dinlemez dahi, işi bitiriverir. Ancak burada bir husus devreye girer hakimin sizi dinleyeceği tek şart imardır. Alınan araziden bu süre içinde imar geçerse şufadan kurtardınız demektir, mahkeme heyeti ancak o zaman sizi dinler ve itirazınızı kabul eder ve yeniden değer tesbiti ister. İmarında bir değişiklik olmayan şufa durumunda, tapu değerinden ön alım hakkı kullanan hissedara arsanız devrolur, geçmiş olsun.. O bakımdan en önemli husus tapu değerini yüksek göstermek. Teorik olarak alacağımız arazi imar geçmek üzere olan bir yer ise dahi yine de tapu değerini biraz yüksek göstermek gereklidir, zira imar sonrası şufanın anlamı kalmıyor ancak planın iptal olma durumlarına da dikkat etmek gerekir, ayrıca plan çalışması olan bölgeler için iki yıllık şufa süresi içinde değer artışı olacağını da hesaba katmak gerekir. Şöyle ki araziyi alım yaptığımız dönem sonrası iki yıl içinde ciddi fiyat artışı yaşayabilme durumunda yine bu durumla karşılaşabilirsiniz, bu duruma düşmemek için tapu değeri alım değerinin üzerinde olmalıdır.

Hisseli arazilerde ikinci bir konu ortaklığın giderilmesi yani izale-i şuyu davalarıdır. Bunda sizin elinizden alınması gibi bir durum söz konusu değildir. Bahse konu parselin hissedarlara paylaştırılması söz konusu olmadığı tesbit edildikten sonra, satışına karar verilir, dava sürecinde değeri tesbit edilir, dava biter ve ihaleye çıkarılır, bu ihaleye herkes girebilir, en yüksek fiyatı verene arsanın tamamı satılır ve para hissedarlara hissesi oranında dağılır.

Hisseli arsa almak büyük bir yanlışlık değildir, belli kurallara göre hareket edilerek alındığı taktirde aldığınız arsadan herhangi bir zararınız olmayacaktır, yatırım bölgesinde tek tapu alma imkanınız olmadığı taktirde, yukarda belirtilen şartlara göre hisse almanızda sakınca yoktur, hisse aldığınızda kimse bunu sizin elinizden almıyor, hatalı işlem nedeniyle kanunlar sizin aleyhinizde olmuş oluyor, tapu değerini yüksek gösterirseniz, kim sizin arsanızı alacaksa alsın zarar etmezsiniz.. Yatırım değeri yüksek olan bölgeler için uygun rakamlardan aldıktan sonra, tek tapu alma imkanlarına da sahip değilseniz hisseli alım yapabilirsiniz. Hisseli alım yapmamak adına tek tapu alalım da nereden olursa olsun mantığı yanlıştır, düşük yatırım miktarı ile tek tapu alım genelde para etmez ve yatırım değeri düşük, dağ başı tabir edilen  bölgelerde olacağından, bu türde bir yatırım yerine gelişim akslarından paranız değerinde hisse alımı çok daha mantıklıdır.

saygılar..

>>Arsa Yatırımında Sorular ve Cevaplar-2 İmarsız Arsa Riskleri

About the author : admin

Avatar