Arsa Yatırımında Dikkat Edilecek Önemli Noktalar 2019

•Dillere pelesenk olmuş arsalara yatırım yapıldığında kazandırmaz.. mı acaba??

•Hisseli arsaya sakın ola yaklaşmayın!!!    mı acaba??

•Yeni belediye yönetiminin Ankara arsa yatırımı için etkisi ne olacak, yatırımcıların hareket tarzı nasıl olmalı?

Web sitemizin internet ortamında gayrimenkuldeki büyük bir boşluğu doldurması ve böyle bir fikrin öncülerinden olmamız, yeni rakiplerimizin türemesine ve her çıkanın da meyve veren ağaca taş atarak işe başlamasına hazırlıklı olmamız gerektiğini öğrenmeye başladık,  sitemizin arama motorlarındaki durumunu takip ederken, geçenlerde yeni yetme bir siteye üst sıralarda denk geldim, zira zirvede bulunan rakipleri sıklıkla kontrol ederim ki üst sıralarda bize çok benzer, site haritasına, seo’suna, meta’sına kadar teknik olarak ta bizim site ile neredeyse birebir aynı, bizim sitemizden çok fazla esinlenilerek hazırlanmış bir internet sitesi ile piyasaya yeni çıkmış bir arkadaşın yatırım tavsiyelerine rastladım, çoğunluğu bizim yıllardır kaleme aldığımız konular ve insanları doğru yatırıma yönlendirmek adına nacizane tavsiyelerden oluşan, gayet mantıklı açıklamaların da olduğu, ancak eksik veya yanlış bulduğum bazı konulara temas etmek gerektiğini hissettiğim, şöyle ki bizim tarzda sayfaların gerçek takipçileri küçük yatırımcılardır ve yıllardır edindiğim tecrübeye göre de bizim gibi siteler spekülatör devlere yönelik değildir ve zaten bunların da bizim tavsiyelerimizle pek işi olacağını da düşünmüyorum, o bakımdan bizim takipçilerimizin neredeyse tamamına yakını küçük paralarını arsa yatırımında değerlendirmek isteyen küçük çaptaki arsa yatırımcılarıdır. Dolayısıyla bu tarzdaki yatırımcıları spekülatörlerin kazanç kapısı haline getirecek bölgelere değil, daha garantili bölgelere yönlendirmek gerektiği düşüncesiyle, bizim garantili yatırım bölgeleri olarak gördüğümüz şehre yakın, kısa ve orta vadede ciddi kazanç olacağını düşündüğümüz yatırım bölgelerinin kazanç sağlamayacağı iddialarında bulunulmuş ki dolayısıyla bize de bu iddialara yanıt vermek düşeceği için bu yazıyı kaleme almak istedim. Zira yurt içinden ve dışından yıllardır bizi takip eden sıkı takipçilerimizden dahi bu duruma yönelik açıklayıcı bir yazı ile cevap verme istekleri de gelmektedir, o bakımdan hem yatırımcılara tavsiyeler, hem de bu iddialara cevap tarzında yazımıza başlıyoruz,

Arsada küçük yatırımcı tanımı bana göre bir ev alma hayalinde olan veya ikamet ettiği konutunu satıp arsa yatırımı ile kazanç sağlamak ya da sınırlı miktarda parasıyla birikimlerini arsaya yatırarak daha yüksek kazanç elde etmek isteyen, küçük oranda arsa alabilecek kapasitedeki arsa yatırımcılarıdır. Bu çaptaki yatırımcıların arsa spekülatörü devlerin kazanç kapısı olmasına yol açacak, spekülatif bölgelerde genellikle fiyatların pik yaptığı noktalardan yapacakları arsa yatırımlarında kazancın çok düşük olma ihtimalinde kalacağı durumlar bugün arsa yatırımında yapılan en büyük hataların başında gelmektedir. Bizim sayfamız genelde bu tür arsa yatırımcısını korumaya yönelik olarak tavsiyeler içermektedir. O nedenle de garantili yatırım bölgeleri olarak gördüğümüz şehrin hemen yanındaki arsaları tavsiye etmekteyiz. Şöyle ki bizim tavsiye ettiğimiz Dodurga, Belören gibi şehre yakın bölgelerin herkesin diline pelesenk olduğu, doyuma ulaştığı, kazandırmayacağını belirterek, kimsenin bilmediği, duymadığı arsaları alın ki kazanasınız şeklindeki açıklamalara da bizim görüşümüz şu şekilde olacaktır, bu tür kimsenin bilmediği yerlere yatırım tavsiyesinin anlamı aslında spekülatöre para kazandırın demektir, zira bırakın küçük yatırımcıyı çoğu zaman bizlerin dahi bu tür yerlerden haberimiz olduğunda fiyatları alıp başını gitmiş oluyor. 3-5 liralık yerler, piyasaya duyurulduğunda 10-15 liralara çıkmış, devlerin hedeflediği satış rakamlarına erişmiş oluyor ki genelde onlar bu fiyatlardan satıp çıkıyor ve o saatten sonra da alanın elinde patlıyor, o bakımdan bana göre küçük yatırımcı için bu tür bölgeler son derece riskli yatırım bölgeleridir. Devlet projelerini takip edin deniliyor ki bu projeler için de durum pek farklı olmuyor, nerede ve ne zaman yapılması planlandığı piyasaya duyurulana kadar fiyatlar birkaç katına çoktan çıkmış oluyor, zira aynı dev oyuncular orası içinde devredeler ve herkesten çok önce haber alarak bölgeyi toplayıp, ilk kendisinin duyduğunu sananlara birkaç kat yüksek fiyata satıp, çıkış yapıyor. Alanlar bir miktar tabi ki kazanıyorlar ama esas kazancı yine oyunu kuranlarla birlikte hareket eden devler sağlıyor.

Küçük yatırımcının tarzı genelde alıp finali görmektir, oynamayı pek sevmez, arsa yatırımcısı borsa yatırımcısı gibi sürekli pozisyon alıp takip etmeyi, alış-satışla uğraşmayı istemez, buna karşın mantıklı bir arsa yatırımı yapmak ve yaptığı yatırımı sevmek ister, kuzu gibi severek büyütmek ister, sürekli araştırma yapar ancak al-sat oynamayı sevmez, yüzlerce insandan dinlemiş olduğum yatırım düşüncesine göre arsa yatırımcısının birçoğu yatırım yapıp, finalde daire alma niyeti ile yatırım yapmaktadır, zaten iyi bir yatırım yapılmış ise eğer, al-sat yaparak oynamanın da pek mantığı yoktur, zira al-sat risklidir ve al-sat yaparak kazanacağı parayı, iyi bir arsa yatırımı finalde fazlasıyla kazandırır. O nedenle de bizim tecrübelerimize göre arsa yatırımcıları, doğru yatırım yapıp, oynayarak riske girmeden, daireye dönüşsün istemektedir.

90’lı yılların sonunda şuan meşhur olmuş bir emlakçı bizi Elvan İle Yapracık arasındaki tepelik alanlara götürmüştü, paftayı açıp anlatmaya başladı, şuraya ”Hal” gelecek, buraya ”Terminal” gelecek, birkaç yıl içinde buralar inşaattan geçilmeyecek vs. diyerek bizi etki altına almaya, ciddi bir paraya bize villa imarı geçecek bir yerden 4 adet villa yapılabilecek bir arsa satmaya çalışmıştı, bakın o günler 90’ların sonu ki aradan geçen 20 yılda bugün hala bomboş olan bölgeye ne hal geldi, ne terminal ne de inşaatlar yapıldı, biz o zaman bunlara kanıp oradan arsa alsaymışız hala o villa parselinin emsali yükselecek diye bekliyor olacaktık ki bir de beş-altı yıldır da aynı bölgenin emsalinin yükseleceği hikayesi var bölgedeki emlakçılar tarafından dillendirilen, işte o yıllarda biz bu ”cek-cak”lara inanmayıp Çakırlar’dan almıştık arsayı, Çakırlar da bomboştu ancak Batıkent, Çakırlara kadar dayanmış, şehir buraya doğru gümbür gümbür geliyordu. Beş-Altı sene sonra da arsamıza proje yapıldı ve Esat’ta bir daire parasına aldığımız arsamıza, 20 daire civarı getiri sağlamıştık.
Yıllardır belirtmiş olduğum konu budur, olacaklarla değil, mevcut duruma göre yatırım bana daha mantıklı gelmektedir, zira olacaklar Ankara arsa yatırımında hiçbir zaman spekülasyondan öteye geçememiştir, hatırlarsanız bir disneyland hikayesi vardı bütün Ankara’yı gezdirdiler, bir oraya bir buraya disneyland yapılacak hikayeleri ile arsa sattılar. Örneğin Ankara’da birçok bölgeyi parlatmak için birçok projeler anlattılar, şuan buralara yapılmış yatırımlar, belirtilen projeler yapılmadığı takdirde çok uzun yıllar getiri sağlamayacaktır değil mi? o nedenle de yatırımda bana göre buna çok dikkat edilmelidir, anlatılanlar gerçekleşmez ise ne olacak? Yaptığım yatırım o zaman para eder mi? Yatırım her zaman para etmesi için şehrin yakınında olmalıdır, şehirden uzaklaştıkça spekülatif yatırım olur ve iyi fiyata satabilmek için yeni bir spekülatif dalga yakalanması gerekir, değilse satamazsınız, ucuza vermeniz gerekir. Bu duruma da bir örnek vereyim şimdi; Bir bölgede 5-6₺/m2 den alınıp satılan arazi, bir yıl geçmeden 25₺/m2 lere çıktı, sonrasında bir altı ay içinde 30₺/m2 lere çıktı, 5-6₺ den toplayanlar 25₺ lere geldiğinde satıp çıktılar, o fiyatlardan alıp beklemeye geçenler hala bekliyor, aradan 4-5 yıl geçmesine rağmen şu anda 17-18₺/m2 lere gerilemiş durumdadır. Bu tarz spekülatif yerlere yatırım yapmışsanız bu alış-satış zamanını yakalamanız gerekir, yoksa yıllarca boşa beklersiniz.

Arsada speküle edilen bölgelerde belirtilen projeler yapılabilir de yapılmayabilir de, zaman içerisinde belli bir gelişim mutlaka olacaktır, ancak yatırımda benim taktiğim altın alıp beklemektir, bakır da kazandırır bekledikçe ama yatırım için kimse bakır alıp beklemez değil mi? O nedenle de altın olan bölgelere yönelmek gerekir. Arsa yatırımının getirisinin yüksek olması için gerekli etkenlerden bir çoğuna henüz sahip olmayan bir bölgeye yatırım yapmak, yıllarca kazanmadan beklemeye neden olur, bu etkenleri sürekli olarak yazılarımda belirtiyorum, Bir arsanın kıymetli olabilmesi için bölgenin ihtiyaç hasıl olabilecek lokasyonda olması yani birilerinin işine yarayacak lokasyonda olması önemlidir, ne kadar çok kişinin işine yarayacaksa ve ne vasıfta bir işe yarayacaksa arsanın o kadar kıymeti artar, örneğin tarla vasfında çiftçinin işine yarayacaksa kıymeti ona göredir, Organize sanayi bölgesinin içinde kalıp sanayicinin işine yarayacaksa kıymeti ona göredir ya da orada gümbür gümbür bir mahalle kuruluyor ve müteahitlerin işine yarayacaksa yine o oranda kıymet derecesi vardır, tarla vasfında kente uzak olan bölgelerin imarı ile ilgili ne zaman bir çalışma olabileceği, belediye yönetiminin değişimi ile daha bir belirsiz kılıyor, zira yeni belediye yönetimi ranta dayalı imar planı yapmayacaklarını belirtiyor.

Bugün Ankara’da tamamen ranta dayalı olarak şehrin ihtiyacına yıllarca yetecek kadar imar planları hazırlandı ve imarlar yapıldı ki yeni belediye yönetimi gerçekten ihtiyaç olmadığı taktirde bundan böyle rantabıl imarların yapılmayacağını, dolayısıyla kentin uzaklarından imar beklentisi ile arsa yatırımı yapmanın uzun yıllar ciddi kazanç sağlamayacağı, yani bizim yatırım tavsiyelerimizi destekler tarzda bir durumun ortaya çıkacağını, şehrin adım adım gelişimini devam ettireceği ki şehrin yakınındaki ve kenarlarındaki boş alanların böylelikle daha da kıymetleneceğini net olarak ortaya çıkarmaktadır, yine kentin gayrimenkul rakamlarının yüksek olduğu bölgelerine yatırım tavsiyemizi yineliyoruz ki arsa yatırımında bugün Ankara piyasasına baktığımızda tüm bölgelerde tamamen bölgedeki emlakçılar tarafından hareketlendirilmiş fiyatların olduğu ve neredeyse tüm bölgelerde fiyatların imar durumuna göre birbirine yakın olduğu, bu durumda gayrimenkul rakamları düşük olan alt bölgelere yatırım yapmaktansa, daha yüksek rakamlara satışların olduğu daha elit bölgelere yatırımın daha mantıklı olduğu ve daha fazla kazandıracağı çok açıktır, şöyle ki aşağı yukarı aynı parayı yatırıp, aynı daire adedinde getiri sağlayıp, daire rakamları yüksek olan bölgeler mi yoksa daire fiyatları düşük olan bölgeler mi daha fazla kazandırır? Demek ki birilerince söylendiği gibi orta halli bölgeler değil, zenginlerin gittiği bölgelere yatırım daha fazla kazandırırmış.

Kentin uzaklarında yapılan ve yapımı planlanan dev projelerin takip edilebileceği, bu projelerin direk içerisinden olmadıkça çevresine yapılacak yatırımın çok yüksek getiri sağlamayacağı, bu doğrultuda örneğin Malıköy ve Sincan organize sanayileri birleştirecek olan, Avrupanın en büyük organize sanayi bölgesi projesine direk dahil olan bir yatırımı tavsiye edip, bu projenin yakınlarından yapılacak yatırımın ise yıllarca boşa bekleyeceğini düşünerek, projenin nereleri kapsayacağını araştırıp, buna bağlı olarak çevresindeki konut alanlarının da gelişim akslarına göre yapılaşmanın nerelere doğru hızlı olacağını da hesaba katarak yatırımlara yön vermelidir, örneğin Esenboğa Havaalanı onlarca yıldır Çubuk bölgesinde olmasına karşın, etrafına ne kadar bir faydası olduğu veya Yapracık Toki’lerin yıllardır çevresine ne kadar bir faydası olduğu düşünüldüğünde yapılacak yatırımın büyük projelerin direk içerisine yapılması gerektiği, ”projenin şu kadar uzağında, çok yakınında” şeklinde yapılacak yatırımın yıllarca kazandırmadan bekleyebileceği de unutulmamalıdır.

Arsa yatırımında bir bölgeye yatırım düşünülüyorsa bir yere saplanıp kalmak yerine, bölgeyi bütünüyle incelemek gerektiği unutulmamalıdır, örneğin bugün Fevziye’den 80-90₺ ye tarla almaktansa, aynı rakamlara Ballıkuyumcu’dan alım yapılabilir, şehrin gelişimine bakılacak olursa Ballıkuyumcu, Fevziye’ye göre daha hızlı gelişim gösterecek hattadır, kazanç daha iyi olabilir, ya da Ballıkuyumcu’dan bu fiyatlara almaktansa minimal üstüne çıkarak Şehitali’den alınabilir, Şehitali de Ballıkuyumcu’ya göre daha avantajlı lokasyondadır ve daha hızlı bir gelişime sahip bir bölge olacağı düşünülür, ya da Şehitali’den de o fiyatlara alana kadar, iki üç yıl önceki imar öncesi rakamların da altına inen fiyatlarda Dodurga otoban içi alınabilir ki bu açıdan bakıldığında yine bütün yollar Dodurga’ya çıkmaktadır.

Bugün örneğin Dodurga o dönemdeki Çakırlar ayarında bir bölge olup,  bir daire getirili arsa fiyatları 75-90 bin₺ arası fiyatlara gelmiştir ki bu rakamlardan yapılacak yatırımın 6-10 yıl aralığında konuta döneceği düşünüldüğünde ve bugünkü rakamlarla Dodurga bölgesinde ortalama 500-700 bin₺ aralığında konut rakamları olduğu düşünüldüğünde getiri oranının ne kadar olacağı apaçık görülmektedir, paranıza yansıyacak olan yıllık artış miktarını da konutun 6-10 yıl aralığında kazanacağı değere sayacak olursak reelde getiri 7-8 kat olacaktır. Yani riskli spekülatif bölgelerde al-sat yaparak oynamak yerine, Dodurga’ya yatırıp 6-10 yıl beklediğinizde emin olun daha fazla kazanacaksınız. Al-sat ile birkaç yılda paranızı katlayıp başka bölgeye geçerek harcayacağınız süreçte, Dodurga bunun fazlasını kazandıracaktır, gerek arsa rakamı olarak fiyat kıyaslaması yapıldığında bölgedeki 0.50 emsal arsa fiyatları dahi neredeyse bu fiyatlarda iken, yarın sorunları çözüldüğünde arsa rakamlarından da çok kazandıracak, gerekse orta vadede daire getirisi ile  yatırımdan beklenen yüksek kazancı sağlayacaktır. Üstelik Çakırlar örneğinde durum apaçık ortadadır, o gün o emlakçının sözünü dinleseydik, bugün “Hal gelecek, terminal gelecek, emsal yükselecek” diye bekleyip duruyor olacaktık. Arsa yatırımı düşüncesinde iseniz, yatırım düşündüğünüz miktara 10 yıl dokunmayacağınızı hesap ederek yatırım yapmalısınız, iyi bir yatırım yapmışsanız sonunda hiçbir yatırım aracının kazandırmayacağını kazanacaksınız.

Bir avcı düşünün, hemen yanıbaşında rahatlıkla avlayabileceği yedi sülalesine yetecek büyüklükte kocaman bir geyik dururken, maceraya atılıp, kimsenin bilmediği, dillere pelesenk olmamış bir av peşine düşüyor ve dağları tepeleri aşarak adı sanı duyulmamış, kimsenin avlamadığı bir av aramaya başlıyor, üstelik bu maceraya değip, değmeyeceğini dahi bilmeden yanıbaşındaki kocaman geyiği bırakarak, böyle kimsenin bilmediği bir avı bulma uğruna belki o geyiğin dahi yerine geçemeyecek bir av macerasına girişiyor!! Sizce ne kadar mantıklı? Bakın şimdi örneğe, Dodurga 50 m’lik bulvarda mevcut imar emsaline göre ki bana göre 50 m’lik bulvar açıp ta bu kadar geniş bir bulvara villa yapmayacaklarına göre ve yatay yapılaşma dedikleri de zaten 2 emsale göre kurtarır bir yapılaşma olduğuna göre, bu bulvardan 1000 m2 arsa aldığımızda kat karşılığı müteahite verildiğinde bize 4 adet 4+1daire, 320 m2 de dükkan getireceği düşünüldüğünde, bugünkü rakamlarla bulvardan 900-1000₺/m2 lerde alınabilecek olan arsanın getirisi minimum 6 milyon₺ olacaktır ki bu kazanç bana göre arsa yatırımından beklenilen tatmin edici bir kazanç olacaktır, 5-10 yıl aralığında sağlanacağını düşündüğüm bu kazanç sizce yeterli değil midir? Üstelik bu süre içerisinde gayrimenkul rakamlarının daha da artacağı da cabası!! Bir de imar sorunları çözüldüğü zaman olabilecek arsa rakamlarına baktığımızda, Çayyolu bölgesinde bu emsale yakın emsallerdeki arsa fiyatları yerine göre 7-8 bin₺/m2 lere kadar çıktığı, düşünüldüğünde, Dodurga bulvarın altyapısı tamamlandığında fiyatlarının 2500-3000₺/m2 lerde çıkacağı görülecektir, zira size dönümüne 6milyon gibi bir getiri sağlayacak arsanızı kaça satarsınız? O zaman elimizin altındaki Dodurga geyiği dururken, maceraya atılıp bir bilinmeze yelken açmanın, sağda solda tüyo aramanın mantığı var mıdır? Tüyo mu arıyorsunuz? Alın size tüyo o zaman!! Bakın şimdi Ankara’nın tereddütsüz, tartışmasız bir numarası neresidir?? Çayyolu değil mi, Çayyolu da Dodurga’ya kadar, otoban ile sınırlı bir alandır ve yine söylüyorum otoban dışına çıktığınızda hiçbir zaman bir Çayyolu olmayacaktır, tüyomuz da şudur ki Eskişehir Yolu ile İncek Bulvarı arasının çevreyoluna kadar olan bölümü, önümüzdeki on yılın en yüksek getirisini sağlayacak bölgesidir, net. Bu yüzden de sağda solda kimsenin bilmediği av bulma sevdasına kapılmadan, onu alayım, bunu satayım, alım-satım zamanlarını kaçırırsam zarar ederim düşüncesine girip, oynamak yerine, birkaç yıl önceki imar öncesi fiyatların dahi altına düşmüş olan rakamlardan Dodurga’ya yatırımınızı yapın, kafayı bürüyüp yatın…

Bir bölgenin imar planlarının tamamlanma süreci uzun yıllar alabilir, o bakımdan imar söylentisi olan bölgelere yukarıda anlattığımız duruma düşerek, yükselmiş fiyatlardan alım yapmak ve sonrasında da yıllarca boş yere beklemek istemiyorsanız, belli aşamaları katetmiş bölgelerde çalışmalar yaparak, araştırmanızı yaparken de alım yapacağınız bölgenin geçmiş fiyatlarını iyi analiz etmeniz gerekir, birilerinin tavsiyesi ile almayı planladığınız bölgenin birkaç yıllık fiyat seyrini araştırdığınızda ciddi yükseliş olmuş ise, bölgede varsa imarlı arsalar eşdeğer emsallerdeki imarlı arsalar ile fiyat kıyaslaması yaparak ve imarın ne kadar süreceğini düşünerek, kaç yılda imarın tamamlanıp ta imarlı arsa fiyatına ulaşacağını da hesaba katarak alım yapmalısınız, örneğin Susuz bölgesinde Belören civarı imarlı arsa rakamları 700-1200₺/m2 aralığında, yerine göre çok daha yüksek rakamlarda ilken, Belören’de ise 200-250₺/m2 lerde olduğu görülmekte, imar kesintisi sonrasında maliyet 500₺/m2 lerde olduğu, eğer binalara yakın ön parsellerde yatırım yapmışsanız imar sonrasında arsa değeri olarak iki kata yakın bir kazanç sağlayacağınız ortadadır, imarın yıllardır tamamlanamadığı ve yıllar içerisinde alt ölçekli planların yapıldığı, artık belli aşamaya geldiği hesaba katıldığında ve uzun yıllardır imarının bekletildiği ve insanların bu bekleyişten sıkıldığı için fiyatlarının düşük kaldığı gibi durumlar düşünüldüğünde, meyve verme zamanı yaklaşmış olduğu görülmekte ve imarının çok daha fazla uzamayacağı da düşünülmektedir, dolayısıyla şuan bölgeye yatırım yapanlar, uzun bekleme sürecini geçirip, tam vaktinde yatırım yapmış olacaklardır. Daire hesabından gidildiğinde de aşağı yukarı Dodurga’daki kazancın, burası için de söz konusu olacağı görülmektedir. Dolayısıyla insanların diline pelesenk olmuş olarak addedilen bu bölgelerdeki kazanç apaçık ortadadır, buralar kazandırmaz diyenlere duyrulur..

Hisseli arsa-araziye yaklaşmayın!!! peki neden? herkes tek tapu arsa alabilecek güce sahip midir? Tamam tek tapu olarak ta dağ başı tabir edilen yerlerden herkesin alabileceği araziler vardır ama kazanç sağlar mı? Dağ başından tek tapu alana kadar kıymetli yerden hisse almak daha yüksek getiri sağlamaz mı? Tonlarca teneke alana kadar, gram hesabı altın almak daha kârlı ve yatırım kavramına daha uygun olmaz mı? Hisseli arsa alırken dikkat edilmesi gerekenlere uyarak yapılacak yatırım size hiçbir şekilde zarar ettirmeyecek, en kötü senaryo dahi başınıza gelse dağ başından tek tapu arazinin getireceğinden çok daha fazla getiri sağlayacaktır, imarsız arazide parselde bulunan herkes imar geçene kadar misafirdir, imar sonrası misafirlik biter. İmarsız arazideki en kötü senaryo önalım-şufa durumudur ki bunu tapu değerini iki yılda artacak fiyatı da düşünerek yüksek gösterdiniz mi sıkıntı yaşamazsınız, imar sonrasında ise en kötü senaryo imarlı parselin içerisinde birbiriyle geçimsiz hissedarlar ve patolojik tiplerdir ki bu durumda da baktınız anlaşamıyorsunuz, imarsız uygun rakamlardan almış olduğunuz iyi lokasyondaki yatırımınızı satarsınız, minimum iki kat para kazanırsınız olur biter, başka da bir senaryo olmayacaktır. O yüzden de tek tapu olsun da dağın başından olsun düşüncesi yerine, kazandırsın da varsın hisseli olsun yaklaşımı arsa yatırımında çok daha mantıklıdır.

2019 Yılında Nereden Ev Alınır<< >>Ankara Bizim İçin Küçük Bir Köy..

About the author : Alper YALÇIN

Alper YALÇIN