Arsa Yatırımı Akıl İşidir.

Arsa Yatırımı Akıl İşidir.

Dr.Alp Gayrimenkul olarak konvansiyonel emlakçı anlayışıyla değil, yatırımda kazandırmazsak-kaybederiz yaklaşımımız  ile diğerlerinden çok farklı yatırım önerilerimiz, insanları yatırımları hakkında doğru bilgilendirmelerimiz ve doğru yönlendirmelerimiz sonucunda kısa bir süre içinde ismimizi tüm gayrimenkul dünyasına duyurarak, yatırımcıların da kısa sürede dikkatini çektiğimizi, beğenisini ve takdirini kazandığımızı, çok olumlu dönütler sayesinde görmekteyiz. Gerek ofislerimize gelen, gerek se dünyanın pekçok yerinden telefon ile ulaşıp yatırım tavsiyelerimiz konusunda bizi taltif eden tüm takipçilerimize, asla çizgimizi bozmayacağımızı, heyecan duymadığımız ve kendimizin girmediği hiçbir yatırım bölgesini tavsiye etmeyeceğimizi, ismimize ve markamıza zarar verecek hiçbir işe girmeyeceğimizi tekrar tekrar altını çizerek belirtiriz. İnternet sitemiz kısa bir sürede arama motorlarında yatırım ve gayrimenkul ile ilgili tüm aramalarda üst sıralara çıkmış olup, günlük ziyaretçi sayımız da azımsanamayacak kadar artmıştır. Yatırım tavsiyelerimiz her geçen gün artan bir takipçi sayısı ile beğenilerek izlenmektedir. Bunun nedeni de tavsiye ettiğimiz bölgelerin kısa süre içerisinde imar sürecine girmesi, imar sürecindeki bölgelerin de sonuçlanmaya yüz tutması gibi isabetli tahminlerimizden ve kısa vadede getiri sağlamasından kaynaklanmaktadır.(Dodurga, Belören gibi) Bundan sonra da yatırım bölgelerini adım adım takip ederek buradan doğru bilgiler yayımlayacağımızı, ülkemizdeki gayrimenkul sektörünün bozuk imajını kurumsal bir yapı sergileyerek, elimizden geldiğince değiştirmeye çalışacağımızı bildiririz.

Doğru arsa yatırımı ile ciddi kazançlar elde etmiş birisi olarak söylüyorum, arsa yatırımı akıl işidir, öngörü işidir, öyle balıklama atlamak olmaz, araştırmak gerekir, iyi takip etmek gerekir, herkes oraya yatırıyor diye alırsın elinde patlar, doğru arsa yatırımı duyum işidir ama küçük yatırımcı duyduğunda çoğunlukla iş işten geçmiş, bölge almış başını gitmiştir, zamanlama işidir, doğru zamanda girmezsen yıllarca boşa yatırırsın paranı, o bakımdan öyle ezbere yatırım yapılmaz, gelişen bölgeleri takip etmek, geriye dönük fiyat analizi yapmak, çevredeki arsa rakamlarını kıyaslamak, adım adım gelişimi takip etmek gerekir, şehrin hızlı gelişim gösteren bölgelerini çok iyi analiz etmek gerekir, yatırımın on yıl sonra ciddi getiri sağlasın istiyorsan şehrin en hızlı gelişen hattındaki ilk imarsız yere, yatırım için almak istenilen dairenin parasını yatırın, bir daire parası ile on yıl sonra çalışmadan yaşayabilecek düzeyde olursunuz. Bir yakınımın 99 yılında Çakırlar’dan, Esat’ta bir daire parasına aldığı arsası, 2007 yılında 18 daire getirmiş, böyle bir getiriyi başka hiçbir yatırım aracı ile sağlaması mümkün değildir. Kira ödememek ya da kira geliri elde etmek için alacağınız daire ”eşek” tir, arsa veya dükkan ise ”at” tır, koşar para kazandırır, daire ise sadece bir tane dairedir, yıllar sonra da sadece bir daire olarak kalacaktır,  on yıl kirada otursanız, on yılda o dairenin bedelinin yarısını bile kira olarak ödemezsiniz hiç düşünmüş müydünüz? Daire parasına yapacağınız doğru arsa yatırımı, on yıl sonra sizi zengin eder, o daireden en az on tane daire alırsınız. Benim ilk yatırımım bu şekilde oturduğum daireyi satarak başlamıştı, üç ay boyunca araştırma yaptığım bir duyumu gerçekleştirmek için evimi satmıştım, iki tane evim vardı o yıllarda, arsanın ”a” sından haberim yoktu, Çayyolu’nda  okul arsası alıp, kanuna göre kamulaştırma davası sonucu kamulaştırma yaptıracaktık, bunun için ne kadar ve nereden araştırma yapmak gerekiyorsa üç ay boyunca hepsini araştırdım ve sonrasında aldığım okul arsası için ”kamulaştırmasız el atma” davası açarak, iki yılın sonunda yatırdığımın tam yedi katını almıştım ilk arsamdan, dikkat ederseniz duyum aldık ama üç ay araştırıp ta girdik ve kazandık ve öncesinde bu işi öyle bir anlattılar ki bana, direk bütün herşeyimi satıp yatırasım gelmişti ama araştırma yapmadan atlamadım, ha şunu da eklemek istiyorum, benden durumu çok iyi olan arkadaşlarımın hiçbirisi cesaret edip te bu yatırımı yapamadılar, demek ki kazanmak cesaret te istermiş.

Bodrum  Yalıkvakak’ta dev bir marina yapılacağı duyumu ile marina bölgesinin karşısından aldığımız arsa, bugün yanına üç-beş sıfır ekledi, demek ki neymiş; kulağımız delik olacak, nereye gidersek yatırıma odaklanıp, ciddi proje duyumları olursa hemen çevresine yatırım yapacakmışız. Korkmayın toprak zarar ettirmez, yeter ki alırken değerinden alın. Ne hikmetse bizim insanımız arsadan korkar, ev olursa koşa koşa gidip gözünü kırpmadan parasını yatırır. Üstelik kullandığı kredi borcunu ödemek için yıllarca yemez-içmez, yaşamı ”hayatı idame”ye döner. Belli bir sermaye yakaladıktan sonra, şehrin en hızlı gelişen bölgesine yatırın, paranız sizin yerinize çalışsın ve zamanı geldiğinde size çalışıp ta kazanamayacağınız paraları kazandırsın, siz de borç ödemek yerine hayatınızı yaşayın, ben yıllardır kirada oturuyorum, canım nasıl bir evde oturmak isterse, öyle evde oturuyor, bir eve yıllarca bağlı kalmıyorum, üstelik eve vereceğim para bana her yıl ev parası kazandırıyor, ev alacak kadar zengin değilim…dikkat edin, şehrin en hızlı gelişim gösteren bölgesine..

Eskişehir yolu hattı Ankara’nın en hızlı gelişim gösteren bölgesi olup, son yıllarda iş dünyası ve elit yaşam artık tamamen yönünü buraya dönmüştür, kesinlikle şunu belirteyim ki yatırım düşünüyorsanız siz de başka tarafa dönmeyin, bunları takip edin. Eskişehir yolu üzerinde imarsız bulacağınız ilk yerler Dodurga-Şehitali dir ki buralara bir daire parası ile yapacağınız yatırım, on yılda size servet kazandırır, ama kesin kazandırır, zira adım adım ilerleyen şehir,on yılda buraları da ihya edecektir.

Çankaya’da Mühye deresi ile devamı Mamak’ta İmrahor deresini aşarsa şehir, Karataş’a-Yakupabdal’a da gelecektir ama ucu açık, kaç yılda gelir bilinmez. Bunları geçtik,Evciler-Kömürcü gibi ücra köşelerde bile yatırım yapılıp, yüksek kazanç bekleyenleri görüyorum. Buralar da kazandırır ama bunlar Eskişehir yolu ve bir Dodurga-Şehitali değildir, gelişim ve şehirleşme sınırlıdır, bölgeye yapılması planlanan kanal projesi ile hareket katılmak istenilse de yine de bölgenin kapasitesi bellidir, kapasite üzerine çıkmayacağını düşünüyorum.

Akyurt,Çubuk- Havaalanı hattı da birkaç proje ile hareketlendirilmek istenilmiş, kimi belli seviyeye getirilmiş, kimisi de saman alevi gibi yanıp sönmüş spekülatif hareket katmış ama buraların bir Eskişehir Yolu olması mümkün değildir, bunlar daha çok emlakçılar tarafından hareketlendirilmekte olup, fuar yapılacak, üniversite olacaklarla fiyatlar şişirilmektedir, klasik şehirleşme şeklinde ilerleyen hattın, her tarafı fuar ve üniversite olan, en hızlı gelişim gösteren bölgelerle yarışması çok zordur,

Yuva’nın Susuz’un tarlalarında kavun yerine binalar bitmiş diyorlar, şehirler tarım alanlarına büyük darbe indirdi diyorlar, tarlalar bina olacak tabi, üretim için sanayi olacak, şehirlerde yaşam her geçen gün artmakta, doğal olarak ta genişleme tarım alanlarına kaymaktadır, dağlar-taşlar-köyler tarla dolu, önemli olan tarlalara konut olması değil, tarlaların verimli kullanılmasıdır, bölge bölge en verimli ürünler üretilmeli, yerine göre en yüksek ve kaliteli verim alınabilecek ürünler seçilmeli tıpkı Avrupa’da olduğu gibi, sulak bölgeler  pirinç ekmeli örneğin, ya da kaliteli üzüm verecek bölgeler belirlenmeli, İtalya, Fransa belli bölgelerde ürettikleri üzümden, dünyanın en kaliteli şaraplarını üretip, olmadık paralara dünyaya şarap satıyorlar, bizde böyle mi?? Sonra da tarım alanlarını korumak için kanunlar çıkarılıyor, asıl yapılması gerekenler gözardı edilip. Susuz-Yuva demişken bölgenin imarlı arsalarına yüksek bedeller ödeyip, düşük kazanç sağlamak yerine, bu bölgede Belören alın örneğin, eğer herşey yolunda giderse yıllardır imar sorunu olan bölgede, şuanda bir harita firması tarafından düzenleme çalışması yapılmakta olup, bazı parsellerde hisse hataları tespit edilmiş ve bu hisse hataları düzenlemesi sonrasında belediyenin mecliste beşbinlik planda emsal yükselteceği ve imarını yapacağı duyumları vardır, eğer imar işlemi önümüzdeki yıl tamamlanırsa Eryaman üçüncü etabın bitişiği olması ve konutların hemen yanında olması nedeniyle imar sonrasında hızlı bir yapılaşma ile birkaç yılda daire sahibi olunabilir, düşük yatırımla kısa vadede iyi getiri sağlanabilir. Sanayi ve üretim demişken de Temelli-Yenikent arası yapımına başlanan otoyol boyunca Malıköy Organize ile, Sincan Organize arası ve devamında da Belören’in batısında bu yol için geçirilen imarın da olduğu ve ilyakut’a kadar yapılması planlanan Organize sanayileri, birçok yazımda belirttiğim üzere takip edin, yolun geçeceği yerlere yatırım yapılabilir, bu hattın yakın zamanda ciddi hareket kazanacağını düşünüyorum. Bu yolun Eskişehir yolunun solunda kalan kısmı da yine gündeme alınmalı, Hallaçlı’ya kadar giden hat ta takip edilmelidir.

Yatırımda dikkat edilmesi gereken en önemli konulardan bir tanesi de yatırımın muhtemel dönüş süresi yani vadesidir, almayı planladığınız arsa üzerinde şöyle bir çevreye bakın, eğer çevrede herhangi bir yapılaşma yoksa yatırımınız çok uzun vade bir yatırım olacaktır, bölge rakamları ile kıyasladığınızda fiyatlar düşük olmak şartıyla bahçe işleri ile uğraşmak için alabilirsiniz veya planlama ile ilgili ciddi duyumunuz varsa alıp, kar görüp satabilirsiniz, uzun süre beklemeye gelmez, zira çok beklersiniz. Eğer çevrede bir yapılaşma varsa muhtemel bekleme süreniz imar durumuna göre değişir, imar yoksa imar işi yıllar alabilir, bu durum yapılaşmanın hemen kenarında olan imarsız bölgeler için de geçerlidir, imarlı bir yer ise de bekleme süresi ve getiri hesabı yapılıp alınabilir. Burada şuna da dikkat edilmeli yapılaşma ile aradaki mesafe ne kadar, arasından çevreyolu-otoyol vs. gibi bir yol geçiyor mu bunlar önemli etkenlerdir, zira aradaki mesafe kaç yıl içinde dolar, çevreyolu dışına şehir ne kadar sürede taşar, hele bir de imarlı arsa yatırımı yapmışsanız bölge imar sürecinde kazandırmış ve belli rakamlara ulaşmıştır, kazancınız ancak yapılaşma ile olacağı için, yıllarca paranızı boşa yatırmış olursunuz.Muhtemel dönüş süresi gözönüne alınarak yapılacak yatırımın, gayrimenkul fiyatlarının en yüksek olduğu, en yüksek bedellere konut satılan ve paralı insanların tercih ettiği bölgelere yatırım yapılmalıdır, yatırımın amacı en yüksek getiriyi en kısa vadede sağlamaktır, o bakımdan şehrin 100-200 bin bandında daire satılan bölgeleri değil, milyonluk daire satışları yapılan bölgeleri tercih edilmelidir. Örneğin Ballıkuyumcu Çambayırı‘ndan 3 yıl önce 190-200 tl/m2 ye alınan imarlı bir arsa, bugün 220-250 aralığında satılmaya çalışılıyor ve alıcı bulmakta zorlanıyor, nedeni ise yukarda bahsettiğim, şehre uzak ve imarlı bir arsa olmasından kaynaklıdır, zira kazanç yerine zarar yazmış, en az bir beş-on yıl daha bu şekilde olacağı aşikardır. Şehir beş-on yıl içinde buralara belki ulaşır. Üç yıl içinde 20-30 tl/m2 lik bir artış burada kazanç değil zarardır.

Arsa yatırımı akıl işidir, hızlı gelişen bölgeleri takip işidir, öngörü işidir, şehrin yakınlarına bir daire parasına yapılacak yatırım, on yıl içinde size servet kazandırır, araştırın, herkese inanmayın, emlakçılar genelde şöyle uçacak böyle kaçacaklarla para etmeyecek yerlerin piyasasını abartı yükseltirler, bu gibi durumlara kanmayın, çevresiyle kıyaslayın, şehrin kilometrelerce uzağında TOKİ’nin yaptığı projelere kanıp ta yakınlarından imarlı arsa alırsınız, yıllarca Müteahhit firmalar girmez, (Yurtçu TOKİ örneğinde olduğu gibi) üstelik daireler aidat parasına kirasız tutulur, üç kuruş fiyatlara satış görür, oysa ki gelişen bölgelerde şehirleşmeye yakın yerlerde yapılan projelerde etraf kısa zamanda yapılaşır, arsalar değer kazanır (Eymir ve Karacaören TOKİ gibi), buradaki husus şudur, şehrin hızlı gelişim gösteren bölgelerinde ve yakınında olması yatırımınızın vadesini kısaltır, arsanın imarına kanmayın, uzaklarda imarlı arsa olması birşey ifade etmez, bölgenin iç kısımları dolmadıkça müteahhit girmez, bir TOKİ ile de iş bitmez. Şehrin en hızlı gelişen bölgelerinde imarsız arazileri takip edin, yapılması planlanan büyük projeleri takip edin ve nokta atışı yapın, şehre ve gelişen bölgelere yakın yerlere yapılacak yatırımlar, mutlak surette kazandırır, belki yıllarca beklersiniz, aksilikler olabilir ama olduğunda çığ gibi getirir, başka hiçbir yatırım aracının getirmediğini getirir. İşi arsa ticareti olanlar, Ali Fakı’nın tay kovaladığı yerlerden de al-sat ile para kazanırlar, al-sat değilse işiniz, yatırım tavsiyelerimiz altın değerinde olup, dikkate alacağınızı düşünüyor,

Saygılar sunuyorum.

Yeni Ankara ve Eskişehir Yolu Tarihsel Gelişimi<< >>2018 Arsa Yatırım Tavsiyeleri

About the author : admin

Avatar