2019 Yılında Nereden Ev Alınır

Nereden ev alınır? Ya da 2019 yılı ev almak için uygun mudur? Bugünkü konjonktürde ev almak mantıklı mıdır? Bu gibi sorulara eminim ki birçok insan tarafından mantıklı yanıtlar aranmakta, ülkedeki ekonomik duruma göre konut piyasası aşağı yönde mi yoksa yukarı yönde mi hareket edeceği merak konusu olmaktadır.

Duygusal olarak düşünüldüğünde konut arzı fazla, talebin düşük olması nedeniyle konut fiyatlarında düşüş olacağı akla gelmekte ancak maliyetlerdeki artış nedeniyle de mevcut stoklar eridiğinde bu artışın fiyatlara yansıyacağı öngörülmektedir. Kredi faizlerinin düşük olduğu dönemlerde konut rakamlarının şişirilmesi ve haddinden fazla konut üretimine karşın son dönemde ekonomik nedenlerle konut talebinin düşmesi fiyatlardaki köpüğün gitmesine neden olmuş, önümüzdeki yerel yönetim seçimleri sonrasında piyasalarda yeni bir dalgalanma olmaz ise faizlerde bir miktar daha düşüş olabileceği ve bu durumun da önümüzdeki dönemde mevcut konut stoklarını eriteceğini, seçim sonrasında yeni bir ekonomik dalgalanma yaşanması durumunda ise piyasaların bu ekonomik durumu kabullenmesinin ortalama iki yıl süreceği, bu sürecin de yine gayrimenkul piyasası için ciddi durgunluğa sebep olacağı düşünülmektedir.

Ülkedeki ekonomik göstergelere ve küresel durumlara ( FED açıklamaları ve 2019, 2020 tahminleri ) bakıldığında aman aman bir hareketliliğin olmayacağını belki bir miktar değişim olacağını ve bu durumu piyasaların kabullenmesinden sonra da bana göre 2020-2021 yılları için yeni bir gayrimenkul sıçraması yaşanacağını, inşaat maliyetlerindeki artışın da bu tarihler için fiyat artışına neden olacağını düşünmekteyim.

Dolayısıyla bu yıl için ev almanın mantıklı olabileceğini zira gayrimenkul fiyatlardaki düşüşün bir fırsat olduğunu, geçen yıllara göre %50 lere kadar gevşemiş fiyatlardan fırsat yakalamak için kredi kullanmadan ev alımı yapılabileceğini, önümüzdeki yıl beklediğimiz hareketliliği yaşarsak mevduat faizine göre fiyatlardaki yükselmeyi kıyasladığımızda, ev fiyatlarındaki artış oranının, bu süreçteki faiz getirisinin çok üzerinde olacağını düşünmekteyim.

Alım için acele etmemek şartıyla ”timsah” gibi pusuya yatıp, ırmaktan karşıya geçmeye çalışan ceylanın bacağından yakalama fırsatını kollamayı, karşıda güzel otlaklar olduğunu ve mutlaka karşı kıyıya geçecek ceylanların olacağını düşünerek, uzun süre satılmayı bekleyen yorgun gayrimenkullere, acil satılıklara, güvendiğiniz bir gayrimenkul danışmanınca bildirilen fırsat dairelere uygun fiyat teklifleri vererek çok uygun rakamlardan ev alımı yapabilirsiniz.

Nereden ev almalı konusuna gelince, ev almak için nereden ve nasıl bir ev almak hususunda birçok kriter göz önünde bulundurulmalıdır, kaç odalı bir ev olmalı, çarşıya, pazara, hastaneye, postaneye, okula, işe yakın vs. gibi ihtiyaç olan kriterlerin dışında rantabıl bir düşünce tarzıyla hareket ederek kazandırması ve satışa çıkarıldığında istenilen rakamlardan kolay satılabilmesi de önem arzetmektedir. Bu bağlamda kazandırabilmesi için ihtiyaç olan bölgedeki markalı ve kaliteli projelerden ya da kentsel dönüşüm olan yüksek gayrimenkul rakamlarının olduğu bölgelerden uygun fiyatlardan alınabilir olması sayılabilir, örneğin “A Sitesi’nde satılık çok az çıkar ve satılık çıktığı anda da hızlıca satılır!” Bu şekilde olan bir siteden uygun rakama yakalama şansınız çok zordur ama satacağınız zaman da hemen satabilirsiniz ve talebin yüksek olması zaman içinde fiyat artışına da neden olacağı için bölgede üst sınırlardaki fiyatları olan bir site, satacağınızda da fiyat olarak üst sınırlarda olacaktır, değer kaybetmeyecektir. Daha az tercih edilen siteler veya klasik binalardaki dairelerin daralmış piyasa şartlarında satılabilmesi için ciddi indirim yapılması söz konusu iken, sizin satışa çıkarmanız, piyasasından satılması için yeterli olacaktır. İster yazlık ev, ister konut olarak kullanacağınız daire olsun bu şekilde düşünerek alım yapılmalıdır. Yazlık ev demişken ilginç ve dikkat çekici bir noktayı aktarmadan geçemeyeceğim, yazlık ev alan insanların en fazla önem verdikleri konu yakın çevrede tam teşekküllü bir hastane olması imiş, bu tür lokasyonlardaki yazlık ev satışları, genelde belli yaş sınırı üzerindeki insanların yazlık ev tercih etmeleri nedeniyle daha hızlı oluyormuş.

Bir de şu durum vardır ki ev almalı mı yoksa kirada mı oturmak daha avantajlıdır? Genel kanıya göre herkesin bir tane evi olmalıdır, ikinci bir ev ise hiç akıllıca olmayacaktır, bana göre ise ev ”eşek’tir”, arsa ve dükkan ise ”at’tır”, koşar para kazandırır. Ev, uzun vadede düşünüldüğünde yıllar sonra da bir tane ev olarak kalacaktır, on yıl bir evde kirada oturduğunuzda o evin bedelinin yarısını ancak kira olarak ödersiniz ama o eve bağlayacağınız parayı on yıllığına arsaya bağlarsanız, size on tane ev getirecektir, ya da dükkana bağlarsanız oturduğunuz evin kirasının yaklaşık olarak iki katı kadar kira elde edersiniz, bu düşünce ile yaklaşırsanız, ödediğiniz kira gözünüzde büyümeyecektir.

Dr.Alp Gayrimenkul olarak konut rakamlarının yüksek olduğu dönemde ilkini gerçekleştirmiş olduğumuz konut projemizin ikincisini gerçekleştirmek için ekonomik olarak piyasalarda canlanma dönemini beklemekteyiz, ilk piyasa hareketliliğinde yeni bir proje ile yine arsa fiyatına daire sahibi olacağınız çok avantajlı bir proje ile karşınıza çıkacağız, bu tür projeleri takip ederseniz, çok avantajlı rakamlardan konut sahibi olabilirsiniz, bulunduğunuz bölgede bu tür proje yoksa dahi, çevrenizde vizyon sahibi eş-dost ile bir araya gelerek siz de böyle bir projeye imza atabilirsiniz, bu tür projeler ile iki-üç yılda paranızı ikiye katlama şansı yakalayabilirsiniz, günümüzde yatırım dünyasında yeni trend artık bu yöne kaymaya başlamıştır.

Aslında birçok avantajları olan Kooperatifçilik oluşumu da bugünkü ekonomik durumlar için ortaya çıkmıştır, kredilerin olmadığı veya şimdiki gibi faizlerin yüksek olduğu dönemlerde insanların biraraya gelerek, güç birliği ile birşeyler ortaya çıkarmak amacı taşıdığı, ancak kendini fazlaca akıllı sanan kişilerce kirletilmiş, imajı bozulmuş bir şekle büründürülmüşken, aslında gerçekten akıllı ve vizyon sahibi olan kooperatif yönetimleri, yapmış oldukları projeleri kaliteli yaptıklarında, alavere dalavere ile sağlayacakları paradan daha fazlasını kazanacaklardır, zira kaliteli proje bir kere devamlılık sağlayacak, kazanan kişiler tekrar kendisi ve çevresini de bir sonraki projeye dahil edecek, dolayısıyla da devamlılık olduğunda gerçekten kazanç daha yüksek olacaktır, üstelik kaliteli bir projede çok daha yüksek fiyata satacağı bir dairesi de olacaktır, o yüzden eski tip zihniyete sahip kooperatif yönetimlerinin olduğu oluşumlara değil, vizyon sahibi kişilerden oluşan bu tür birliktelikler sayesinde, kooperatife sağlanan avantajlarından da faydalanılabilir.

Piyasasına göre uygun rakamlardan kredi kullanmadan öz sermayenizle bugünlerde daire almak için, hatta alıp satmak için dahi konut piyasasını takip edebilir, piyasalar hareketlendiğinde bugünkü rakamlardan alacağınız konutun, piyasa fiyatına çıkmasıyla dahi %50 ye kadar kazanç sağlama şansı yakalayabilir, bu konuda bizimle irtibata geçerek değerinin altında alabileceğiniz fırsatları yakalayabilireceğinizi düşünüyor,

saygılar sunuyoruz.

Türkiyede Nereden Yazlık Alınır ?

Yurt Dışında Yaşayan Türk’lere Yatırım Tavsiyeleri<< >>Arsa Yatırımında Dikkat Edilecek Önemli Noktalar 2019