2017 Yılında Ankara’da Nereye Yatırım Yapmalı ?

2017 yılının tüm insanlığa huzur getirmesi dileklerimizle, yatırımcılar için yeni yılın kazançlı ve bereketli bir yıl olmasını diliyoruz. Yeni yılda da yatırımda en önemli bölge Ankara‘nın güney-batı aksı olduğunu hatırlatır, bu yıl içinde arsa yatırımı yapmayı düşünenleri önceliği bu aks üzerinde ve çevreyoluna yakın yerlere yapmalarını tavsiye ediyoruz.

Bu yıl içinde Dodurga çevreyolu içinin imarı tamamlanarak, alt yapısının bitirileceği ve yılın ortalarından sonra ana bulvarların açılacağı bilgisini paylaşmak isteriz. Kısa vadede iyi getiri sağlayıp, orta vadede de yapılaşmanın olabileceği, Çayyolu’nun göbeği sayılabilecek bir lokasyonun, yatırımda önceliğiniz olmasını,  yüksek getiri sağlayacak en iyi yatırım bölgelerinden birisi olduğunu tekrar vurgulamak isteriz. Çayyolu bölgesinde oturma hayalleri kuran, yüksek bedellerde konut ücreti ödemek istemeyenlerin yatırımda ilk tercihi olacağını düşünerek, 120-150 bin tl gibi bir yatırım ile, üç-beş yıl içinde daire sahibi olabileceğinizi belirtmek isteriz.

Çevreyolu içinin imarı sonrasında da en iyi ve kısa vade getirisi olabileceğini düşündüğümüz bölge, çevreyolu dışı ve Şehitali’dir. Bölgenin 1/5000 lik planlarının yapıldığı ve emsalinin de çevreyolu içi ile eşdeğerde olacağı düşünülmekte, kısa ve orta vadede iyi getirisi olacağı gün gibi ortadadır. Özellikle küçük yatırımcıların, hayallere kapılıp ta şehrin çok uzaklarında yatırım yapıp, uzun vade bölgelere girmemesi, yatırım tavsiyelerimizi dikkate almasını, zira uzaklarda parlatılan bölgelerin, parlamasından önce fiyatlarının şişirildiği, sonrasında duyumların sizlere geldiğini aklınızdan çıkarmayın. Öncesinde zaten binlerce dönüm arazi belli çevrelerce toplanmış ve spekülatif hareketlendirilmiş bölgelerin duyumu size geldiğinde, zaten fiyatları üst seviyelere yükselmiş ve yatırım yapılabilir olmaktan çıkmıştır. O bakımdan uzaklara yatırımda çok dikkatli olunmalıdır, geriye dönük fiyat analizi yapılmalı, eğer yükseliş var ise yatırım yapılmamalıdır, zira artık duraklama ve gerileme seyrine girecektir. Şehirler de adım adım ilerler. Küçük yatırımcı için en iyi yatırım, spekülasyondan uzak, şehre yakın yerlerdir.

Özellikle şehirden uzaklarda ne projeler havalarda uçuşur,bölgeyi cazip kılmak adına, fuar alanları mı yapılmaz, disneylandlar mı kurulmaz, orası olmadı şuraya yapacağız derler, üç gün sonra iptal ederler, ne Ankara Boğazları biter, ne de kanyonları, bi birisini atarlar ortaya, olmadı çevirirler başka tarafa. O bakımdan fuar alanına,kanyona,boğaza kanıp ta olmadık yerlere yatırım yapmayın. Hadi iptal olursa diye düşünerek şehirden uzaklaşmayın, şehirden her on kilometre uzaklaşmak, on yıla tekabül eder.

2017 – 2020 arasında şehrin elit arsa deposu Dodurga otobaniçi bölgeleri, 2020 den sora ise yapılaşmanın otoban dışına taşacağı öngörümüz vardır. Bu bağlamda 2020 ye kadar Şehitali, Ballıkuyumcu, Fevziye, Tulumtaş bölgelerinde imarsız alanın kalmayacağını düşünüyor, Hallaçlı, Ücret, Hisarlıkaya bölgelerinin de planlamalarının belli aşamalara geleceğini düşünüyoruz. Düşük paralara büyük metraj arazi alma takıntısı olanlara tavsiyemiz bu bölgeler olabilir, orta vadede iyi getiri sağlayacağını düşünüyoruz. Ancak yine de adım adım ilerlemek her zaman için yatırımda çok iyi getiri sağlar.

Hallaçlı-Velihimmetli-Çayırlı’da Yavuz Selim ilçesi nedeniyle geçen yıla oranla fiyatlardaki hızlı yükselişin, Ücret, Hisarlıkaya, Alagöz ve Çokören’e de yansıyacağını düşünüyor,Hallaçlı’dan başlayıp,İstanbul otobanına kadar yapımı planlanan ikinci çevreyolunun ve çevreyolundan başlayacak İzmir otoyolunun bu bölgelere hareket kazandıracağını düşünüyorum, zira ikinci çevreyolunun Eskişehir yolunun sol tarafında kalan bölümünde yapılması planlanan sosyal konut projelerinin, sağ tarafında da Başkent Organizeden başlayarak,Sincan Organize ve devamında İlyakut’a kadar devam edecek 8-9 adet organize sanayi projelerinin, ikinci çevreyolu boyunca geçtiği bölgeleri birkaç yıl içinde hareketlendireceğini düşünerek, yatırım tarzı az paraya çok metraj olan küçük yatırımcılara tavsiye edeceğim yatırım bölgeleridir. Yakın bir zamanda Hisarlıkaya-Ücret-Çokören-Yenihisar-Alagöz bölgelerinde, geçen yıl yaşanan patlamanın, artçı şokları ile birlikte, ikinci bir patlama beklemekteyim, zira Hallaçlı’da 90-100 ₺ bandında seyreden fiyatlara bakılırsa, Ücret-Hisarlıkaya bölgelerinde 20-30 ₺ bandındaki fiyatların ne kadar düşük olduğu görülecektir.

Yatırımda amaç her zaman yüksek getiri sağlamak ise, neden az kazanca razı olasınız, şurada şu olacak, burada bu yapılacak, fuar, üniversite, çarşı-pazar vs. gibi yapılacaklara karşın, bütün bunların hazır yapılmışı varken, yüksek kazanç için yatırımın birinci ligi Ankara’nın güney-batı aksından şaşmayın derim, bütün yapılacaklar ve olacaklar burada yapılmış ve olmuştur, kendim de bir yatırımcı olarak, kendi yatırım yaptığım bölgeleri, yatırımcılara tavsiye ediyorum, Ankara’nın her tarafı belli ölçülerde getiri sağlar ancak elit yaşam ve iş dünyası en fazla nereyi tercih ediyorsa sizler de oraya yatırım yapın derim. Yani Eskişehir-Konya-İstanbul yolu Ankara’nın cazibe merkezidir, şehrin en hızlı gelişen bölgesidir ve yatırımda önceliğiniz olmalıdır. Bu arada Susuz Belören’i de tavsiye etmeden geçemeyeceğim, 2019 belediye seçimlerine yetiştirileceğini düşündüğümden dolayı, bu yıl içinde artık Belören’de birşeylerin başlayacağını düşünüyorum.

Ankara bir bütün olarak gözönüne alındığında, hızlı gelişen ve şehirleşmenin en yoğun olarak yayıldığı hat Eskişehir yolunun sağı ve solu boyunca Temelli’ye kadar olan bölümüdür,bu hatta adım adım takip edilerek yatırım yapılmalı, çevre yolunu çıktıktan sonra, imarsız yerler takip edilmelidir, çevreyolu içinde kalan kısımlardaki milyon liralarla satılan yüksek gayrimenkul fiyatları, çevreyolu dışına çıktığınızda, bekleneni kısa ve orta vadede vermeyecektir, zira çevreyolu dışına çıktığımızda Etimesgut ve Sincan havası teneffüs edilmektedir ve tıpkı Bağlıca örneğinde olduğu gibi, hiçbir zaman bir Çayyolu-Çankaya havası vermeyecektir. İkinci hızlı gelişen ve şehirleşmenin yoğun olduğu hat, İstanbul yolu hattıdır ki, bu hat sağlı sollu Susuz köyüne kadar uzanan, Susuz-Eryaman ve Batıkent-Yuva köy bölgelerindeki  imarlı arsalar, birçok yatırımcının tercih ettiği yatırım bölgelerinden olup, yatırımda önemli bir paya sahiptir, Eskişehir yolu ile İstanbul yolu arasında kalan, Sincan bölgesi de şehirleşmenin hızlı olduğu alanlardır, getiri bakımından düşük kalsa da, takip edilebilir, yatırım için araştırılabilir. Üçüncü hızlı gelişen ve yoğun şehirleşmenin olduğu hat da, havaalanı yolu hattı olup, Akyurt’a kadar yoğun ve düzenli bir yapılaşma sürmekte, yatırım için araştırılabilir ve takip edilebilir yatırım bölgeleri arasındadır. Bunların dışında Konya yolu hattı da Gölbaşı’na kadar yoğun şehirleşmenin olduğu, Gölbaşı’nı çıkınca, haftasonu evleri ve hobi bahçeleri dışında bir şehirleşmenin olmadığı, kısa ve orta vadede fazla bir getirisi olmayacak bölgelerdir. Bir de Çankaya bölgesinde Mühye-Karataş-Yakupabdal tarafları da yatırım için takip edilebilir bölgeler içine dahil edilebilir, bunların dışında da  yatırım yapılabilecek bölge bana göre pek fazla yoktur. Dikkat ederseniz en hızlı şehirleşmenin olduğu bölgelerde, imarlı arsa rakamları, 5-6 yıl sonrasının rakamlarını, bugünden istiyorlar havasındadır, minimum 5 yıl sonra yapılaşmanın başlayacağı yerlerin arsa rakamları, sanki yarın inşaat başlayacakmış fiyatlarında, getiri olarak çok düşük kalan yatırımlar olarak durmaktadır.

Tavsiye edilen bölgelerde imarlı arsa rakamları üst sınırlarda olduğundan dolayı, kazanç ancak yapılaşma ile olacağından, bu bölgelerde imarsız arazi yatırımlarında kazanç daha yüksek olacaktır. İmar süreci her zaman kazandırır, yüksek getiri sağlar. Bir bölge imar sürecine girdiği ve planları yapılmaya başladığında, fiyatlar hızlı bir yükselişe geçer ki yatırımcı ciddi kazanç sağlar. O bakımdan yatırım tavsiyelerimiz genelde imar startı verilmiş yatırım bölgeleridir.

Herkese bol kazançlı bir yıl diliyor,  saygılar sunuyoruz..

Yatırım Yapmak İstiyorum, Ne Yapmalıyım ?<< >>Gayrimenkul Satmak İsteyenlere Öneriler