implant dis fiyatlari

Gayrimenkul Satmak İsteyenlere Öneriler.

Gayrimenkul Satmak İsteyenlere Öneriler.

Gayrimenkulünüzü satmak istiyorsunuz, satmak için ne yapmanız gerektiği konusunda tavsiyelerimiz sizlere yol gösterici olabilir, sorunsuzca gayrimenkulünüzün satışını gerçekleştirebilirsiniz.

Öncelikle şunu belirtmek isterim, herkes gayrimenkulünü kendisi satmaya ve satabileceği en yüksek rakama satmaya meyillidir, düşünür ki kendim satarsam ücret ödemem ve yüksek fiyata satarım. Gayrimenkul alıcısı da alabileceği en ucuz fiyata kafasındaki kriterlere uyan en iyi gayrimenkulü almak ister. Peki satıcı ne yapabilir bunun için? İnternet satış sitelerine ilan verir ve afiş asar. Bir müddet sonra da arayandan, sorandan, görmek isteyenlere gayrimenkulü göstermekten, sorucuların, ölücülerin düşük fiyat tekliflerinden canı sıkılır ve gelen ilk ciddi alıcıya üçüne beşine bakmadan satıp, bir an evvel kurtulma düşüncesine girer ve ilk çıkışta yüksek fiyata satışa çıkardığı gayrimenkulü, düşük fiyata satmak zorunda kalır. İlk çıkışta yüksek fiyattan satmak istediği için, ilk gelen sıcak alıcılar da gitmiştir ki sonrasında fiyatı düşürse dahi, sıcak alıcılar gittiği için, meydan ölücülere kalmıştır ve gayrimenkulünü satması için gereken zamanı da dolmak üzere olduğu ve bu işten de artık sıkıldığı için, ölücünün birine ucuz fiyata gayrimenkulü satar ve kurtulur. Bu türden bir hikaye aşağı yukarı herkesin başına gelmiştir.

Bir semt pazarı düşünün ki Ayaş Dut’u almaya gelen bir müşteri, aynı Dut’un tezgahın birinde 6₺, diğerinde 7₺, diğerinde 8₺ ve bir diğerinde de 9₺ olduğunu gördüğünde, hangisine ” 5₺ olur mu? ” diye sorar? tabiki 6₺ olana, diğerlerine sorar mı? Siz Dut’unuzu pazara 9₺ den çıkarırsanız, ilk gelen sıcak alıcıları kaçırdığınızda, dut’unuzu 5₺ ye de indirseniz satamazsınız, çünkü dut akşama doğru kararır ve çürür, adı çürüğe çıktı mı 5₺ ye bile satamazsınız, o bakımdan ilk çıkışta etiket fiyatınız çok önemlidir ki, bu açıdan baktığınızda Ayaş Dut’u satmak ile gayrimenkulünüzü satmak arasında  fark var mıdır sizce? Aynı şey değil mi? Gayrimenkulün de adı “fiyatı yüksek” olarak çıktıktan sonra bir daha 5₺ ye de verseniz, sabah gelen sıcak alıcıları kaçırdığınız için alıcı bulamazsınız, ”ölücü”lere kalırsınız.

Bu duruma düşmemek için, sizlere tavsiyem, kurumsal çalışan, işini takip eden, gayrimenkul danışmanlığı işini ciddiye alıp, hizmet içi eğitimlerle, danışmanlarını eğitimden geçiren, gayrimenkul hukukunu, pazarlamayı ve pazarlığı iyi bilen, bölgeye hakim ve fiyat değerlemesini hakkıyla yapabilecek bir firmanın, gayrimenkul danışmanından hizmet almanız olacaktır. İnsan ömründe kaç kere gayrimenkul satar bir düşünün? 3, 5 bilemediniz 6, buna karşın yukarıda yazdığım şartları barındıran bir gayrimenkul şirketi belki haftalık bu satışı gerçekleştirir, o bakımdan böyle bir firma ile çalışmakla, gayrimenkulünüzü olabilecek en iyi rakama ve en kısa sürede satışını gerçekleştirirsiniz, nereye gittiğinizi bilmiyorsanız, hangi yoldan gideceğinizin hiçbir önemi yoktur”, profesyoneller gideceği yolu sizden iyi bilirler, defalarca o yoldan geçmiştir ve nelerle karşılaşacağını çok iyi öğrenmiştir, o nedenle gayrimenkulünüzü pazarlama yöntemlerini ve gelen tekliflere karşı pazarlık aşamalarını çok iyi öğrenmişlerdir, örneğin bir müşteri gayrimenkulünüzü ciddi ciddi kötülüyor ve sonrasında da ”son fiyatınız ne olur” diye soruyor ise, kötülemekle sizi etki altında bırakmaya ve düşük fiyat söyletmeye çalışıyordur, sizi demoralize edip, ver kurtul‘a zorluyordur, bu ve bunun gibi yöntemleri firmalar iyi bilir, bu gibi durumlarla canınızı sıkmaya değer mi? bırakın size bedava profesyonel  hizmet veren danışmanlar savaşsın bu gibi durumlarla, siz işinize gücünüze bakın ve işleri bu olan firmalar gayrimenkulünüzü sorunsuzca satsın. Şimdi bu firmaların bunu nasıl sağlayacağını sıralayacağım;

-Sizin asacağınız bir afişe karşılık, firmanın bölgede onlarca afişi vardır ve o afişlerden gelen alıcılara da sizin gayrimenkulünüzü göstererek, müşteri sayısını artırırlar, oysa ki sizin afişi sadece kapının önünden geçen görür.

-Sizin vereceğiniz internet ilanına karşılık, firmanın bütün gayrimenkul ilan sitelerinde ve de tamamı doğru değerlemesi yapılmış, gerçek alıcıların ziyaret ettiği kendi ilan sitelerinde yayınlarlar, gerekirse sizin para verip çıkaracağınız üst sıra dopinglerini, üst sırada yayınlayıp para harcarlar, satışı hızlandırırlar.

-Siz gayrimenkulünüz için arayan müşterileri not alır mısınız? İhtiyaç artıp fiyat düşürdüğünüzde dönüp arar mısınız? Gayrimenkul danışmanları arayan, soran, fiyat teklifi veren bütün müşterilerin listesini tarihleri ile birlikte not tutarlar ve belli bir süre satılmayıp, fiyat indirimi yapıldığında dönüp eski müşterileri ararlar ve satışı hızlandırırlar.

-Bölgedeki bütün profesyonel gayrimenkul firmalarına ve emlakçılara gayrimenkulünüzü bildirirler, portföyü herkese açarak,  paylaşırlar ve onların müşterilerine de satış yapabilirler, dolayısıyla kafanızdan geçen ”tek emlakçıya bağlı kalmamak”, üç-beş emlakçı birlikte çalışarak gayrimenkulünüzü daha hızlı satabileceğiniz fikrini, satabileceğine inandığınız-profesyonelliğine güvendiğiniz bir gayrimenkul danışmanına satış yetkisi verirseniz, bölgenin tüm emlakçıları ve profesyonellerine açarak, sizin üç-beş emlakçıya ulaşıp yapmaya çalıştığınız satışı, herkese açarak daha hızlı satabilir, yetkisiz çalışırsanız her emlakçı alacağını garantiye almak için, elindeki portföyü kimseyle paylaşmaz, kendisi satmaya çalışır ve satış daha geç olabilir.

Kapı çalarlar ki, gayrimenkulün en önemli alıcıları komşuları ve onların yakınlarıdır, siz kapı çalar mısınız? Ama firmalar çalar, bilirler ki, bölgeden birilerinin yakınları da oralardan gayrimenkul arıyordur ve firmalar bunu yakalarlar.

Sıcak ve soğuk data ile, ofise gelen veya daha önceden gelmiş ve kriterlerini bildirmiş tüm müşterilere, gayrimenkulünüzle ilgilenebilecek tüm kişilere, ofislerdeki tüm danışmanların gayrimenkulünüze uygun müşterilerine gayrimenkulünüzü bildirirler ve satış yapabilirler.

-İlan bastırırlar, yayınlarına koyarlar, sosyal medyada yayınlarlar.

-Üstelik bu işlemler için emek harcarlar, zaman harcarlar, para harcarlar ve sizden bir kuruş bunlar için ücret talep etmezler, zira bunca emek karşılığında satamayabilirler de gayrimenkulü, boşa da çalışmış olabilirler, o bakımdan bedava profesyonel hizmet almış olursunuz, ancak ve ancak başarırlarsa ve satarlarsa sizden ücret talep ederler ki, pazarlığı iyi bildikleri için, genellikle sizin satabileceğiniz rakamın üzerinde bir rakama satarak, hizmet bedellerini de içinden çıkarırlar ve dolayısıyla fazladan ücret ödemiş olmazsınız.

-Gayrimenkul danışmanınıza yetki vererek çalışmalısınız ki, gayrimenkulünüz sahiplenilerek, hakkıyla ilgilenilsin ve yukarıdaki çalışmalar yapılabilsin, üç beş tane emlakçı veya profesyonel gayrimenkul danışmanı ile yetkisiz çalışmak, genelde satıcıların tek kişiye bağlı kalmamak adına yaptıkları en büyük hatadır, bu durumda sizin gayrimenkulünüz bir kenara not edilir ve ilgilenilmez, hatta sizin gayrimenkulünüz gösterilip, ellerindeki yetkili olan gayrimenkulü satmaya çalışırlar, bu bakımdan düzgün bir firmaya yetki verirseniz, emek, zaman ve para harcamadan, gayrimenkulünüzü satarsınız. Yetki verdiğiniz profesyonel gayrimenkul danışmanı, gayrimenkulü satarsa para kazanacağını, satamazsa boş yere çalışacağını bildiği için, emin olun satmak için sizden daha fazla gayret gösterecek, daha fazla kişiye ulaşacaktır.

-Dr.Alp Gayrimenkul olarak, sizlere önerdiğimiz kurumsal gayrimenkul şirketi şartlarını barındırdığımızı, satış için yazılan teknikleri uyguladığımızı, satış yetkisi verdiğiniz gayrimenkulünüzle ilgili iki haftada bir çalışmalarımız hakkında sizlere telefon ile rapor verileceği, eğitimli gayrimenkul danışmanlarımız ve Ankara’da şimdilik iki şubemiz, yakın gelecekte de Franchise şubelerimizle sizlere en iyi ve profesyonel danışmanlık hizmeti sunacağımızı, internet sitemizi dünyanın dört bir yanından ziyaretçilerin takip ettiğini (Google analistic ve search consol ile siteye girenlerin ıp numaralarına kadar nereden girdiğini ve daha pekçok veriyi takip edebiliyoruz)  gün geçtikçe de takipçilerimizin hızla arttığını, bu sayede de yüksek satış potansiyeline sahip olabileceğini, emlakçı değil, gayrimenkul danışmanlık firması olduğumuzu, zira emlakçının ”yer gösteren”, bizlerin ise ”yol gösteren” olduğumuzu, sonuna kadar arkasında durduğumuz şirket prensiplerimizle, kurumsallıktan ödün vermeyeceğimizi belirtir,

Saygılar sunarız.

Arsa Yatırım Önerileri
Yurt Dışında Yaşayan Türklere, Konut – İşyeri KDV Muafiyeti ve Yol Haritası<< >>Türkiye’de Nereden Arsa Alınır ?

Atv Avrupa – İş Dünyası

Kategoriler

Facebook'ta Beğenin! Twitter'da Takip Edin! Youtube Kanalına Üye Olun! WhatsApp İletişim